Ulga dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności
Ulga na start
Uregulowania dotyczące ulgi na start zawiera art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców. Z preferencji tej może skorzystać przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG (także jako wspólnik spółki cywilnej), który:
- podjął działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
- nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Ulga ta polega na tym, że przez okres 6 miesięcy kalendarzowych liczonych od dnia podjęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Nie ma więc obowiązku opłacania za siebie składek na te ubezpieczenia.
Korzystanie przez nowego przedsiębiorcę z przedmiotowej ulgi nie jest w żaden sposób związane z faktycznie osiąganym przez niego przychodem z racji prowadzonej firmy ani jego wysokością.
Czas trwania ulgi
Jak już wspomniano uprawniona osoba może korzystać z ulgi na start maksymalnie przez 6 miesięcy kalendarzowych. Początek tego okresu stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Jeżeli jednak dzień ten przypada:
- pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego - miesiąc ten wlicza się do 6-miesięcznego okresu trwania ulgi,
- w trakcie miesiąca kalendarzowego - tego miesiąca nie wlicza się do 6-miesięcznego okresu trwania ulgi (przykład).
Przykład
Pani Wanda rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do CEIDG i od dnia jej rozpoczęcia spełnia warunki do korzystania z ulgi na start. Wariant I - Pani Wanda rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej od 1 stycznia 2024 r. Ulga na start będzie jej przysługiwała w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. W tym czasie nie będzie ona podlegała ubezpieczeniom społecznym z racji prowadzonej działalności i nie będzie opłacała za siebie składek na te ubezpieczenia (będzie opłacała do ZUS tylko składkę zdrowotną). Wariant II - Pani Wanda rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej od 2 stycznia 2024 r. W tym przypadku okres 6 miesięcy kalendarzowych należy liczyć od 1 lutego do 31 lipca 2024 r. (pani Wanda nie będzie więc opłacała za siebie obowiązkowych składek społecznych w okresie od 2 stycznia do 31 lipca 2024 r.). |
Jeśli w okresie korzystania z ulgi na start przedsiębiorca zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej, to okres zawieszenia nie przerwie biegu 6 miesięcy.
Przedsiębiorca korzystający z ulgi na start ma prawo z niej zrezygnować. Może np. zdecydować, że po 2 miesiącach od rozpoczęcia wykonywania działalności dokona zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Wówczas zostanie nimi objęty od dnia wskazanego w druku ZUS ZUA, ale nie wcześniej niż od dnia jego złożenia w ZUS. Jeśli jednak przedsiębiorca już po zgłoszeniu się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych uzna, że decyzja o rezygnacji z ulgi na start była błędna, nie będzie mógł ponownie z niej skorzystać.
Obowiązek zgłoszenia w ZUS
Pomimo tego, że w czasie trwania ulgi na start przedsiębiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, to począwszy od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej po jej wpisaniu do CEIDG ma on obowiązek zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać za siebie składkę zdrowotną. Zgłoszenia wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje na druku ZUS ZZA, z kodem tytułu ubezpieczenia 05 40 X X.
Usługi dla byłego zleceniodawcy
Wśród warunków pozwalających na korzystanie z ulgi na start jest niewykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy. Chodzi tu o czynności takiego samego rodzaju, jakie przedsiębiorca wykonywał dla niego w ramach stosunku pracy. Z możliwości skorzystania z ulgi na start nie wyklucza jednak fakt świadczenia w ramach prowadzonej działalności usług na rzecz podmiotu, z którym przedsiębiorca był (bądź nadal jest) związany umową cywilnoprawną. Art. 18 Prawa przedsiębiorców nie uzależnia bowiem możliwości nieopłacania składek społecznych przez okres pierwszych 6 miesięcy prowadzenia firmy od tytułu ubezpieczenia, lecz od rodzaju umowy, na podstawie której praca była lub jest wykonywana. Prawo do ulgi na start zostanie zachowane także wtedy, gdy nowy przedsiębiorca w ramach prowadzonej firmy będzie świadczył na rzecz byłego lub obecnego zleceniodawcy te same czynności, które wykonywał u niego na podstawie zawartej z nim umowy zlecenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|