Warunki uprawniające do stosowania małego ZUS
W 2024 r. składki społeczne w ramach tzw. małego ZUS może opłacać przedsiębiorca, którego roczny przychód z tytułu prowadzonej działalności w poprzednim roku kalendarzowym, czyli 2023 r., nie przekroczył kwoty 120.000 zł. Należy też pamiętać, że nawet jeśli ubiegłoroczny przychód przedsiębiorcy będzie mieścił się w tym limicie, nie skorzysta on z małego ZUS, gdy nie będzie spełniał pozostałych warunków określonych w art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (patrz ramka).
Przedsiębiorca może skorzystać z małego ZUS, jeśli:
|
Proporcjonalne zmniejszenie limitu przychodu
Limit przychodu, od którego zależy prawo do opłacania składek społecznych w ramach małego ZUS, może ulec proporcjonalnemu zmniejszeniu, gdy w ciągu poprzedniego roku kalendarzowego przedsiębiorca rozpoczął, zakończył lub zawiesił prowadzenie firmy. Wtedy kwotę 120.000 zł dzieli się przez liczbę dni kalendarzowych w poprzednim roku kalendarzowym i mnoży przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia firmy w poprzednim roku kalendarzowym. Otrzymany wynik zaokrągla się do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 grosza lub w dół, jeśli jest niższa niż 0,5 grosza.
Liczba dni prowadzenia działalności odpowiada liczbie dni, w której przedsiębiorca podlegał z tego tytułu w poprzednim roku ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnemu. Dlatego nie należy uwzględniać w niej liczby dni, w których przedsiębiorca wprawdzie prowadził działalność, ale podlegał ubezpieczeniu w KRUS albo za granicą. Trzeba natomiast uwzględnić liczbę dni, w których korzystał z tzw. ulgi na start.
Okres trwania ulgi
Wśród osób, w stosunku do których nie mają zastosowania przepisy dotyczące małego ZUS, wymienia się takie, które ustalały podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych w ramach małego ZUS przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia firmy. Do limitów tych wlicza się, jako pełny miesiąc, każdy miesiąc kalendarzowy, w którym osoba odpowiednio opłacała mały ZUS lub prowadziła działalność przez co najmniej jeden dzień kalendarzowy.
Terminowe zgłoszenie
Zgłoszenie do małego ZUS od 1 stycznia 2024 r. generalnie należy przekazać do ZUS do końca stycznia 2024 r. (albo w ciągu 7 dni, gdy przedsiębiorca wznowił/rozpoczął prowadzenie firmy po 24 stycznia lub gdy zgłasza się do małego ZUS w ciągu roku). Gdy przedsiębiorca korzystał z małego ZUS w 2023 r. i spełnia warunki do korzystania z tej preferencji również od 1 stycznia 2024 r., nie powinien przekazywać do ZUS żadnych dokumentów zgłoszeniowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|