Fundusz Emerytur Pomostowych
Wysokość składki i podstawa wymiaru
Składka na FEP wynosi 1,5% podstawy wymiaru, którą stanowi kwota przyjmowana do wyliczenia składek emerytalno-rentowych. Ustalając zatem podstawę wymiaru składek na FEP za dany miesiąc kalendarzowy należy uwzględnić wszystkie przychody stanowiące podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych w tym miesiącu. Nieistotny jest tutaj okres, za który przysługują one pracownikowi.
Ustalając podstawę wymiaru składek na FEP należy stosować roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych (w danym roku kalendarzowym) do kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.
Za kogo składka?
Składkę na FEP opłacają pracodawcy (z własnych środków) za pracowników, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- urodzili się po dniu 31 grudnia 1948 r.,
- wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych, zwanej ustawą pomostową.
Obowiązek opłacania składki na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez pracownika prac szczególnych, a ustaje z dniem zaprzestania ich wykonywania.
Pracodawcy są zobowiązani opłacać składkę na FEP za wszystkich pracowników spełniających wymienione warunki. Dla obowiązku opłacania składki na FEP nie jest istotny - zdaniem ZUS - np. wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik wykonujący prace szczególne (chociaż orzecznictwo sądów jest zgoła odmienne), patrz pkt 9.2. dodatku.
Decyduje pracodawca
Obowiązek dokonania kwalifikacji pracy danego pracownika jako pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze spoczywa na pracodawcy. To on bowiem, zgodnie z art. 41 ust. 4 pkt 2 ustawy pomostowej, zobowiązany jest prowadzić ewidencję pracowników wykonujących prace szczególne, za których ma obowiązek opłacania składki na FEP. Do niego należy więc ustalenie, czy prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze występują w jego zakładzie pracy oraz czy praca wykonywana przez osoby zatrudnione spełnia kryteria zawarte w treści definicji pracy w szczególnych warunkach lub pracy o szczególnym charakterze. W sytuacji zaklasyfikowania przez pracodawcę danego pracownika jako zatrudnionego (także w niepełnym wymiarze czasu pracy) w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze i uwzględnienia go w takiej ewidencji, składka na FEP powinna być za niego opłacana.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|