Zatrudnianie cudzoziemców - Dodatek nr 4 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 4 (454) z dnia 10.02.2018
Umowy cywilnoprawne
Jeśli w dokumencie legalizującym pracę w Polsce została wpisana umowa cywilnoprawna, zatrudniający i cudzoziemiec mają więcej swobody w jej skonstruowaniu. Zgodnie bowiem z zasadą swobody umów, wolno im dowolnie ukształtować treść i cel stosunku prawnego, byleby nie sprzeciwiały się one właściwości (naturze) tego stosunku, bezwzględnie obowiązującym przepisom prawa lub zasadom współżycia społecznego (art. 3531 K.c.). Muszą jednak pamiętać, aby umowa cywilnoprawna nie zawierała cech umowy o pracę lub aby te cechy nie przeważały. Ponadto w przypadku umowy zlecenia (art. 734 K.c.) i o świadczenie usług, do której stosuje się regulacje o zleceniu (art. 750 K.c.), zatrudniający musi przestrzegać gwarancyjnych postanowień z art. 8a-8e ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 z późn. zm.). Dotyczą one:
1) ustalenia i wypłaty wynagrodzenia w taki sposób, aby jego wysokość za godzinę realizacji zlecenia/usługi nie była niższa niż minimalna stawka godzinowa, która w 2018 r. wynosi 13,70 zł (za wypłacanie mniejszej stawki grozi grzywna od 1.000 zł do 30.000 zł),
2) dopłacania do stawki minimalnej za każdą godzinę wykonanego zlecenia/usługi, jeśli okazałoby się, że w danym miesiącu nie została osiągnięta,
3) wypłacania wynagrodzenia według następujących zasad: brak możliwości zrzeczenia się wynagrodzenia przez zleceniobiorcę/usługobiorcę; wypłata w formie pieniężnej i co najmniej raz w miesiącu,
4) wskazania umówionego ze zleceniobiorcą/usługobiorcą sposobu potwierdzania liczby wykonanych godzin zlecenia/usług w umowie - brak regulacji w tym zakresie spowoduje, że zleceniobiorca będzie przedkładać w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia przed terminem wypłaty wynagrodzenia.
Powyższe zasady ochronne nie obowiązują zatrudniającego, który jest objęty wyłączeniami. Zatem albo gdy zachodzą okoliczności wskazane w art. 8d ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu (m.in. o miejscu i czasie realizacji zlecenia/usługi decyduje zleceniobiorca/usługobiorca, a za wykonane zlecenie/usługę otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne), albo powierzający pracę nie ma statusu przedsiębiorcy lub innej jednostki organizacyjnej.
Przykład |
Obywatel ukraiński jest zatrudniony w firmie zakładającej i serwisującej instalacje gazowe. W łączącej go z zatrudniającym umowie zlecenia zapisano, że:
- do jego zadań należy dokonywanie przeglądów takich instalacji,
- o kolejności i czasie ich przeprowadzenia decyduje sam zleceniobiorca,
- jego wynagrodzenie stanowi iloczyn liczby zrealizowanych przeglądów i stawki za jeden przegląd.
Tak skonstruowane postanowienia nie zwalniają z obowiązku przestrzegania przepisów ochronnych dotyczących minimalnej stawki godzinowej. Nie jest bowiem spełniony warunek o wynagrodzeniu prowizyjnym. Umówione wynagrodzenie jest wynagrodzeniem akordowym (tzw. akord prosty).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|