Zatrudnianie cudzoziemców - Dodatek nr 4 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 4 (454) z dnia 10.02.2018
Warunki wydania zezwolenia
Zezwolenie na pracę sezonową zostanie wystawione, jeśli będą zrealizowane następujące wymogi:
- wysokość wynagrodzenia określonego najpierw we wniosku o zezwolenie, a następnie w zezwoleniu i w umowie z cudzoziemcem, nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku, przy czym musi odpowiadać co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę w danym roku kalendarzowym (art. 88o ust. 1 pkt 1 i art. 88c ust. 1 pkt 1a ustawy o promocji zatrudnienia),
- do wniosku o zezwolenie zostanie dołączony tzw. test rynku pracy, tj. informacja o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy, sporządzona z uwzględnieniem pierwszeństwa dostępu do rynku pracy dla obywateli polskich oraz cudzoziemców - nie dotyczy to obywateli państw objętych procedurą oświadczeniową (art. 88o ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia).
Przykład |
Zatrudniający, działający w obszarze rolnictwa, zamierza na okres od czerwca do września 2018 r. przyjąć dwóch cudzoziemców: jednego z Ukrainy, drugiego z Czeczeni. Dla obydwu musi uzyskać zezwolenie na pracę sezonową, z tym że do wniosku dotyczącego Ukraińca nie musi załączać testu rynku pracy, co jest obowiązkiem przy wniosku obejmującym Czeczena. Żadnemu nie może płacić miesięcznie mniej niż 2.100 zł przy umowie o pracę lub 13,70 zł za godzinę przy umowach zlecenie/o świadczenie usług.
Do tego dochodzą dwa warunki, które mają być wykonane po wpisaniu wniosku o wydanie zezwolenia do ewidencji wniosków oraz po wjeździe cudzoziemca na terytorium Polski na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego (art. 88p ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia). Pierwszy dotyczy przedłożenia staroście kopii dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu w Polsce. Jeżeli zatrudniający nie przedstawi w okresie 120 dni od dnia dokonania wpisu zaświadczenia kopii dokumentu potwierdzającego legalny pobyt w Polsce, postępowanie o wydanie zezwolenia na pracę sezonową zostanie umorzone. Skutek ten nie wystąpi tylko wtedy, gdy z okoliczności sprawy będzie wynikać, że zezwolenie na pracę sezonową zostanie wykorzystane zgodnie z celem, tyle że w późniejszym terminie (art. 88p ust. 10-11 ustawy o promocji zatrudnienia). Drugi warunek to przedstawienie staroście informacji o adresie zakwaterowania cudzoziemca w okresie pobytu w Polsce, bez względu na to czy zatrudniający je zapewnia, czy też leży to w gestii obcokrajowca (art. 88x ust. 2 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|