Jakie składki za współpracownika?
Za osobę współpracującą m.in. z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające. Wymienione osoby uważa się za współpracujące, o ile łącznie spełniają następujące warunki:
- pozostają z prowadzącym działalność we wspólnym gospodarstwie domowym oraz
- współpracują przy prowadzeniu tej działalności.
Nie ma to jednak zastosowania do osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Taka definicja osoby współpracującej określona została w art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Ustalając czy członek rodziny może być uznany za współpracownika nie bierze się pod uwagę okresu, przez który współpraca jest wykonywana, wymiaru czasu pracy, ani też wieku takiej osoby.
Osoba współpracująca zasadniczo podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (tj. emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dobrowolny charakter ma dla niej ubezpieczenie chorobowe, do którego może przystąpić wyłącznie na swój wniosek. Okres podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu współpracownika trwa od dnia rozpoczęcia współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności do dnia jej zakończenia.
Osobę współpracującą z przedsiębiorcą zgłasza się do ubezpieczeń w ZUS na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 11 X X.
Składki ZUS za członka rodziny współpracującego przy prowadzeniu działalności gospodarczej opłaca do ZUS osoba prowadząca działalność. Reguluje je w sposób przewidziany dla przedsiębiorców opłacających składki na ubezpieczenia społeczne na ogólnych zasadach. Wobec tego podstawę wymiaru składek na:
- ubezpieczenia społeczne dla współpracownika stanowi kwota nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych na dany rok kalendarzowy (w 2018 r. - 2.665,80 zł),
- ubezpieczenie zdrowotne dla takiej osoby stanowi również zadeklarowana kwota, jednak nie może ona być niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (w 2018 r. - 3.554,93 zł).
Za osobę współpracującą przedsiębiorca nalicza też składkę na FP i na FGŚP (pod warunkiem że nie osiągnęła ona odpowiedniego wieku, tj. 55 lat - jeżeli jest kobietą lub 60 lat - gdy jest mężczyzną).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|