Dokumenty rozliczeniowe ZUS
Płatnik składek (pracodawca) po zatrudnieniu pierwszej osoby w firmie (i każdej kolejnej) sporządza za nią do organu rentowego za ten miesiąc i następne miesiące komplet dokumentów rozliczeniowych. W skład takich dokumentów wchodzą m.in.:
- imienne raporty ZUS RCA "Imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach" - tzw. raport składkowy oraz
- deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA, do której dołącza się raporty składkowe.
W dokumentach rozliczeniowych pracodawca uwzględnia należne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji pracownika wypłat - od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego dokumenty te dotyczą - stanowiących podstawę wymiaru składek. Pracodawca dokumenty te sporządza za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym pracownik był zatrudniony, nawet jeśli w danym miesiącu nie uzyskał on żadnego przychodu (za miesiąc, w którym przychód nie został pracownikowi wypłacony lub postawiony do jego dyspozycji - sporządza za niego tzw. imienny raport ZUS RCA zerowy). Dla przykładu, pracodawca zatrudnił pracownika z dniem 8 stycznia 2018 r. i wynagrodzenie należne za styczeń 2018 r. wypłacił tej osobie dopiero 9 lutego 2018 r. W tym przypadku w styczniu 2018 r. pracownik nie uzyskał żadnego przychodu podlegającego składkom ZUS. Wobec tego w imiennym raporcie ZUS RCA sporządzonym za styczeń 2018 r. pracodawca powinien wykazać tego pracownika z zerowymi podstawami wymiaru składek i z zerowymi składkami na poszczególne rodzaje ubezpieczeń. W imiennym raporcie ZUS RCA sporządzonym za luty 2018 r. pracodawca rozliczy składki ubezpieczeniowe od uzyskanego przez pracownika wynagrodzenia należnego za styczeń 2018 r. (wypłaconego w lutym br.).
Zdarza się, że podczas zatrudniania pracownika występują przerwy w opłacie składek, np. z powodu choroby lub udzielonego mu urlopu bezpłatnego. Wykazuje się je w imiennym raporcie ZUS RSA "Imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek". W druku tym wykazuje się również świadczenia chorobowe wypłacane pracownikowi. Dotyczy to wyłącznie pracodawców uprawnionych do wypłaty tych świadczeń.
Dokumenty rozliczeniowe sporządzone za dany miesiąc kalendarzowy pracodawca przekazuje do ZUS w terminie do 15. dnia następnego miesiąca (zakłady budżetowe przesyłają je do 5. dnia następnego miesiąca). W tym samym terminie opłaca też należne składki ubezpieczeniowe do ZUS.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|