Prawo do zasiłku opiekuńczego w dodatkowym wymiarze
Pracownik jest nieobecny w pracy praktycznie od początku 2018 r. Najpierw przez 40 dni korzystał z zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym 7-letnim synem. Obecnie pracownik dostarczył zaświadczenie, z którego wynika, że jego żona (przebywająca na urlopie macierzyńskim) została przyjęta do szpitala, a tym samym nie może opiekować się córką urodzoną na początku lutego 2018 r. Czy w tej sytuacji, biorąc pod uwagę, iż pracownik w 2018 r. wykorzystał już 40 dni zasiłku opiekuńczego, mogę mu wypłacić to świadczenie jedynie za okres 20 dni, nawet jeśli jego żona dłużej będzie przebywała w szpitalu?
NIE. Z treści pytania wynika, że pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego w oparciu o art. 32a ustawy zasiłkowej.
Zgodnie z przywołanym przepisem m.in. w przypadku gdy ubezpieczona matka dziecka przed upływem 8 tygodni po porodzie przebywa w szpitalu ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, ubezpieczonemu ojcu dziecka albo innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny przysługuje zasiłek opiekuńczy w dodatkowym wymiarze do 8 tygodni (tj. 56 dni). Okresu tego nie wlicza się do limitu 60 lub 14 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym oraz nie jest on związany z rokiem kalendarzowym.
Warunkiem uzyskania zasiłku opiekuńczego w dodatkowym wymiarze jest jednak przerwanie zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Jak podkreśla ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, świadczenie to należne jest nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 8. tygodnia życia. Po tym czasie ojciec/inny członek najbliższej rodziny może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego w oparciu o art. 29 ust. 6 ustawy zasiłkowej (patrz ramka).
Pracownik, o którym mowa w pytaniu, w 2018 r. wykorzystał już 40 dni z podstawowego, tj. 60-dniowego wymiaru należnego zasiłku opiekuńczego. Z uwagi jednak na fakt, iż jego żona przebywa w szpitalu i nie może zaopiekować się dzieckiem urodzonym na początku lutego 2018 r., świadczenie to może być mu wypłacane, w dodatkowym wymiarze, od dnia przejęcia opieki nad dzieckiem (tj. przyjęcia żony do szpitala), przy czym nie dłużej niż do dnia:
- wypisania żony ze szpitala lub
- ukończenia przez dziecko 8. tygodnia życia.
W tym celu pracownik powinien złożyć:
- wniosek o zasiłek opiekuńczy sporządzony np. na druku Z-15A,
- zaświadczenie o okresie pobytu ubezpieczonej matki dziecka w placówce leczniczej,
- oświadczenie o pobieraniu przez ubezpieczoną matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego w okresie 8 tygodni po porodzie.
Tak wynika z § 27 oraz § 30 pkt 1 i 2 rozporządzenia w sprawie dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków.
Możliwość skorzystania z zasiłku macierzyńskiego Po wykorzystaniu przez ubezpieczoną - matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie, ubezpieczonemu - ojcu dziecka albo innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo urlopu rodzicielskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres, w którym ubezpieczona - matka dziecka przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. W tym celu powinien przedłożyć odpowiednio płatnikowi składek lub w ZUS dokumenty określone w § 18 rozporządzenia w sprawie dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków, tj.:
W takim przypadku zasiłek macierzyński ubezpieczonej - matki dziecka przerywa się na okres, w którym z zasiłku tego korzysta ubezpieczony - ojciec dziecka albo inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368)
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|