Odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenia społeczne
Prowadzę działalność gospodarczą, przy której zatrudniam kilku pracowników. W okresie zimowym, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, mam mniej zleceń, a tym samym dostępne środki finansowe nie wystarczają na pokrycie wszystkich zobowiązań, w tym względem ZUS.
1) Czy jest możliwość odroczenia terminu płatności składek na ubezpieczenia społeczne?
TAK. Przy czym wniosek o odroczenie może dotyczyć wyłącznie składek, których termin płatności jeszcze nie upłynął.
ZUS ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Tak wynika z art. 29 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Co istotne, odroczenie terminu płatności może objąć składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej zarówno przez płatnika składek, jak i ubezpieczonego.
Wniosek o odroczenie terminu płatności należy złożyć najpóźniej w dniu terminu płatności składek, których dotyczy. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie, pozostanie on bez rozpatrzenia.
Przykładowo płatnik składek, dla którego termin opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc przypada nie później niż do 15. dnia następnego miesiąca, występujący do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek za marzec 2018 r., stosowny wniosek powinien złożyć najpóźniej 16 kwietnia 2018 r. (15 kwietnia w br. przypada w niedzielę).
Wniosek o odroczenie terminu płatności składek można złożyć:
- pisemnie - osobiście w ZUS, pocztą lub firmą kurierską,
- ustnie do protokołu w jednostce ZUS,
- elektronicznie - za pośrednictwem PUE ZUS,
- telefonicznie - poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (warunkiem skorzystania z tej formy jest posiadanie profilu na PUE ZUS).
ZUS może uwzględnić wniosek płatnika o odroczenie terminu płatności składek, gdy zajdą wyjątkowe przyczyny gospodarcze lub inne zasługujące na uwzględnienie. Dlatego też płatnik składek powinien wskazać okoliczności uniemożliwiające uregulowanie składek w terminie oraz odpowiednio umotywować wniosek. Niezbędne jest również określenie przez wnioskodawcę (obok danych identyfikacyjnych i okresu, za który ubiega się o odroczenie) możliwości płatniczych, ewentualnych form zabezpieczenia oraz zaproponowanie warunków spłaty. Ponadto w przypadku wniosku składanego przez przedsiębiorcę konieczne jest wskazanie rodzaju pomocy publicznej, o który występuje (pomoc de minimis, pomoc na restrukturyzację czy pomoc na naprawę szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia).
Odroczenie terminu płatności składek następuje w formie umowy. Od należności objętych umową ZUS nie nalicza odsetek za zwłokę. W tym przypadku ustala opłatę prolongacyjną na zasadach i w wysokości przewidzianej w Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) dla podatków stanowiących dochód budżetu państwa (art. 29 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Zgodnie z art. 57 § 2 Ordynacji podatkowej, stawka opłaty prolongacyjnej jest równa obniżonej stawce odsetek za zwłokę, która obecnie wynosi 4% w skali roku. Nalicza się ją przy zastosowaniu stawki obowiązującej w dniu zawarcia umowy, za okres od dnia następującego po upływie terminu płatności należności głównej do dnia płatności odroczonej należności.
2) Czy jeśli spłacę należności szybciej niż termin określony w umowie, to naliczona opłata prolongacyjna ulegnie zmniejszeniu?
NIE. Należności z tytułu składek objęte umową o odroczenie terminu płatności podlegają spłacie w wysokości wynikającej z umowy. Zapłata odroczonej należności głównej przed terminem jej płatności nie stanowi podstawy do obniżenia opłaty prolongacyjnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|