Same odsetki od zaległości nie podlegają umorzeniu
Kilka lat temu prowadziłam własną firmę. Nikogo w niej nie zatrudniałam. Jako przedsiębiorca opłacałam tylko obowiązkową składkę zdrowotną, ponieważ byłam jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Obecnie ZUS ustalił, że mój comiesięczny przychód ze stosunku pracy był niższy niż obowiązująca wtedy kwota minimalnej płacy i domaga się, abym za okres prowadzenia działalności gospodarczej opłaciła składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę. Czy mam szansę na to, aby ZUS umorzył te odsetki?
NIE. Jedynie w przypadku, gdy ZUS umorzy płatnikowi składki ubezpieczeniowe, następuje automatyczne umorzenie odsetek za zwłokę (także ewentualnych kosztów upomnienia czy dodatkowej opłaty). Tak wynika z art. 28 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z kolei należności z tytułu składek zasadniczo mogą być umarzane tylko w razie ich całkowitej nieściągalności. W przypadku osób opłacających składki na własne ubezpieczenia (np. przedsiębiorców) należności z tytułu składek mogą zostać umorzone, pomimo braku ich całkowitej nieściągalności, ale jedynie w uzasadnionych przypadkach. Wtedy umorzenie zaległych składek powoduje również umorzenie m.in. odsetek za zwłokę.
Jeżeli ZUS nie zgodzi się na umorzenie składek, to aby uniknąć dochodzenia należności w drodze egzekucji administracyjnej i obciążenia dodatkowymi (oprócz odsetek za zwłokę) zobowiązaniami w postaci kosztów egzekucyjnych, najrozsądniej jest złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty. Ratalna spłata zadłużenia co prawda nie zwolni Czytelniczki z długu, ale może okazać się dla niej mniej uciążliwa finansowo. Zawarcie układu ratalnego spowoduje bowiem wstrzymanie naliczania odsetek za zwłokę od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tej ulgi. Są one więc naliczane wyłącznie do dnia wpływu wniosku o ratalną spłatę długu składkowego.
Warto wskazać, że wprawdzie WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1460/14, stwierdził, że błędne jest stanowisko jakoby z przepisu art. 28 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynikała możliwość umorzenia odsetek od należności tylko w przypadku umorzenia należności głównej, to jednak wyrok ten dotyczy indywidualnej sprawy i nie ma mocy powszechnie obowiązującej. Zdaniem WSA w Gdańsku, nawet wtedy, gdy umorzenie samych składek jest niedopuszczalne, możliwe jest (o ile zachodzą warunki umorzenia wymienione w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych), umorzenie innych "należności z tytułu składek", np. odsetek za zwłokę.
"Obowiązek naliczenia odsetek za zwłokę nie jest zależny od okoliczności powstania zaległości składkowej ani od woli stron stosunku ubezpieczeniowego. Odsetki za zwłokę powstają z mocy prawa, niezależnie od tego, czy płatnik dysponuje wiedzą na temat powstania zaległości w opłacaniu składek. (...)".
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2012 r., sygn. akt II UK 170/11 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|