Skrócona norma przy pracach szkodliwych, uciążliwych i monotonnych
Przepisy Kodeksu pracy przewidują skrócenie podstawowych norm czasu pracy (8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień) w stosunku do zatrudnionych przy pracach szczególnie szkodliwych lub szczególnie uciążliwych dla zdrowia (art. 145 K.p.).
Uwaga! Tryb, metody, rodzaj i częstotliwość wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy, a także przypadki, w których jest konieczne prowadzenie pomiarów ciągłych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. nr 33, poz. 166).
Ustalenia wykazu tego rodzaju prac powinien dokonać pracodawca po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad zatrudnionymi oraz skonsultowaniu treści wykazu z pracownikami lub ich przedstawicielami. Przy wystąpieniu szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia warunków wykonywania pracy, skrócenie normy podstawowej może nastąpić bądź przez obniżenie normy dobowej czasu pracy, bądź przez wprowadzenie wliczanych do czasu pracy przerw. Stosuje się jeden z podanych wariantów.
Przy pracach monotonnych i pracach w ustalonym z góry tempie, w celu skrócenia czasu pracy, dopuszczalne jest jedynie wprowadzenie wliczanych do czasu pracy przerw.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|