Zakaz pracy w porze nocnej
Ze względu na szczególną ochronę jaką prawo pracy roztacza nad pracownikami wykonującymi funkcje rodzicielskie oraz nad osobami małoletnimi, zabronione jest zatrudnianie w porze nocnej pracownic w ciąży oraz pracowników młodocianych - bez względu na ich ewentualną zgodę na powyższe zatrudnienie.
Ważne: Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16, a nie przekroczyła 18 lat (art. 190 § 1 K.p.). Od 1 września br. będzie to osoba, która ukończyła 15 lat. |
Tę zmianę w drodze art. 2 wprowadziła do K.p. ustawa z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 56, poz. 458 z późn. zm.).
Jeżeli pracownica nie może wykonywać pracy w porze nocnej z uwagi na stan ciąży, pracodawca jest zobowiązany tak zmienić jej rozkład czasu pracy, aby miała możliwość jej świadczenia poza porą nocną. Jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca powinien taką pracownicę przenieść do innej pracy, która nie jest wykonywana w porze nocnej. Jeżeli i tego nie da się zrealizować, pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Ograniczoną dopuszczalność zatrudnienia w porze nocnej przewidziano dla pracowników sprawujących opiekę nad dzieckiem do lat 4 - zarówno własnym, jak i przysposobionym czy współmałżonka. Takie osoby można zatrudniać w porze nocnej wyłącznie za ich zgodą. Jeżeli oboje rodzice bądź opiekunowie są zatrudnieni, z powyższego uprawnienia może skorzystać jedno z nich.
Niepełnosprawnych można zatrudnić w porze nocnej wyłącznie wówczas, gdy zatrudnieni są przy pilnowaniu lub lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników albo lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym wyrazi (na wniosek zainteresowanego pracownika) zgodę na takie zatrudnienie.
Czas pracy pracującego w nocy, który wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem umysłowym lub fizycznym nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Wykaz tych prac określa pracodawca w porozumieniu z organizacją związkową, a jeżeli nie występuje ona w zakładzie - z przedstawicielami pracowników, wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Ponadto konieczne jest w takim przypadku zasięgnięcie przez pracodawcę opinii lekarza sprawującego nad pracownikami profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz uwzględnienie konieczności zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników. Nie dotyczy to zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy oraz przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|