Odpoczynek tygodniowy
W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tzw. tygodniowego, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (art. 133 § 1 K.p.).
Odpoczynek tygodniowy, co do zasady, powinien przypadać w niedzielę. Jednak w przypadku wykonywania dozwolonej pracy w niedzielę, odpoczynek może przypadać w innym dniu tygodnia. Należy pamiętać, że niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od godziny 600 w tym dniu, chyba że na mocy regulacji wewnątrzzakładowych u pracodawcy obowiązuje inna godzina.
W niektórych sytuacjach odpoczynek tygodniowy może być krótszy, jednak nie może trwać mniej niż 24 godziny. Regulację tę stosuje się w odniesieniu do pracy wykonywanej przez tzw. kadrę zarządzającą, w razie udziału pracowników w akcji ratowniczej oraz przy zmianie pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym dla niego rozkładem czasu pracy. Jednak wówczas odpoczynek dobowy, chociaż krótszy, powinien przypadać w niedzielę, chyba że miało miejsce świadczenie dozwolonej pracy w tym właśnie dniu. Wówczas odpoczynek ten może przypadać w dniu innym niż niedziela.
Ważne: Pracownik młodociany ma prawo do 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego obejmującego niedzielę. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|