Limity pracy ponadnormatywnej
Ustawowy limit godzin nadliczbowych wynosi 150 w ciągu roku kalendarzowego. To ograniczenie dotyczy jednak tylko nadgodzin wypracowanych z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Limit godzin nadliczbowych jest przyporządkowany do danego roku kalendarzowego, niezależnie od ewentualnej zmiany pracodawcy.
Dopuszczalną ustawową liczbę nadgodzin można zwiększyć. Następuje to w drodze wprowadzenia odpowiednich postanowień do zakładowego układu zbiorowego, regulaminu pracy lub umowy o pracę - jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy ani też nie jest zobowiązany do wprowadzenia regulaminu pracy.
Przy wprowadzaniu wewnątrzzakładowych regulacji w sprawie zwiększenia limitu nadgodzin u danego pracodawcy, należy pamiętać, że łączna liczba godzin pracy, z uwzględnieniem godzin nadliczbowych, nie może przekroczyć przeciętnie 48 godzin na tydzień. Z powyższego wynika, że praca nadliczbowa może wynieść maksymalnie 8 godzin przeciętnie na tydzień (48 godz. - 40 godz. pracy rozkładowej). W konsekwencji, biorąc pod uwagę fakt, że w roku kalendarzowym przypadają 52 pełne tygodnie, pracownik mógłby teoretycznie przepracować w danym roku 416 godzin nadliczbowych (8 godz. x 52 tyg.). Takie też stanowisko w sprawie zajmuje Państwowa Inspekcja Pracy (por. Poradnik Elżbiety Judasz "Prawo pracy, Informacje dla podejmujących pierwszą pracę", www.pip.gov.pl). Z kolei zdaniem Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (znak pisma: DPR-III-079-612/TW/08): "(…) Ustalając większą liczbę godzin nadliczbowych niż 150, pracodawca powinien uwzględnić to, że pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni. Maksymalny limit może zatem zostać wskazany w wysokości 384 godzin (od 52 tygodni w roku odejmuje się cztery tygodnie urlopu, co daje 48 tygodni, które należy pomnożyć przez dopuszczalną maksymalną liczbę godzin nadliczbowych przeciętnie w tygodniu w okresie rozliczeniowym, czyli osiem). Natomiast u pracowników korzystających z 26-dniowego urlopu wypoczynkowego maksymalny limit wynosi 376 godzin (od 52 tygodni odejmujemy pięć tygodni urlopu, co daje 47 tygodni, które mnoży się przez osiem godzin nadliczbowych).".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|