Czas pracy osoby niepełnosprawnej w razie przedłożenia po przerwie kolejnego orzeczenia
Czy biorąc pod uwagę treść art. 2a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (...), po przedłożeniu kolejnego orzeczenia (o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności) godziny przekraczające skrócone normy czasu pracy należy potraktować jako nadgodziny i opłacić stosownym dodatkiem? Z pytaniem tym zwróciliśmy się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W dniu 24 lipca 2014 r. otrzymaliśmy odpowiedź, w której czytamy że: "Ustawa (...) o rehabilitacji (...) dotyczy osób, których niepełnosprawność została potwierdzona jednym z orzeczeń:
- o zakwalifikowaniu przez organ orzekający do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
- o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów lub
- o niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem 16 roku życia.
Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji (...) czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jednakże, osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, pracuje maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji (...). Na mocy art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji (...), osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Ponadto zgodnie z art. 20c w/w ustawy uprawnienia pracownicze wskazane w rozdziale 4 tej ustawy, w tym skrócony czas pracy, przysługują osobie niepełnosprawnej od dnia, od którego została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na podstawie art. 2a ustawy o rehabilitacji (...).
Należy także wspomnieć, że co do zasady w okresie między utratą ważności poprzedniego i wydaniem nowego orzeczenia, dana osoba nie posiada statusu osoby niepełnosprawnej, a więc w zakresie norm czasu pracy, w tym okresie, powinna być ona traktowana jak pracownik pełnosprawny. Jeżeli jednak z kolejnego orzeczenia będzie wynikała ciągłość trwania niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności wówczas zdaniem Biura, zgodnie z art. 2a ustawy o rehabilitacji (...), pracodawca powinien potraktować pracę powyżej 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, w przypadku osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jako pracę w godzinach nadliczbowych.".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|