Uprawnienia do świadczeń z tytułu pracy szczególnej
Od 1978 r. do 2006 r. pracowałem w warunkach szczególnych w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 2006 r. pracuję nadal, jednak już nie w szczególnych warunkach. Czy mój staż pracy uprawnia mnie do przejścia na wcześniejszą emeryturę lub emeryturę pomostową? Jaka jest wysokość emerytury pomostowej?
Z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub w/o szczególnym charakterze ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mogą skorzystać z prawa do:
- emerytury przysługującej w obniżonym wieku, w oparciu o art. 184 ustawy emerytalnej,
- emerytury pomostowej przewidzianej w ustawie o emeryturach pomostowych,
- rekompensaty przewidzianej w ustawie o emeryturach pomostowych.
Pomimo iż do końca 1998 r. Czytelnik udokumentował ponad 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach, to jednak nie wykazał co najmniej 25 lat pracy. Z tego powodu nie spełni on warunków do nabycia prawa do emerytury w obniżonym wieku.
Jeśli chodzi o prawo do emerytury pomostowej, to jako dla osoby, która po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze decydujące znaczenie będzie miała okoliczność, czy pracę szczególną, którą Czytelnik świadczył do 2006 r., można uznać za wykonywaną we wskazanych warunkach w rozumieniu art. 3 ust. 1, 3 ustawy o emeryturach pomostowych (art. 49 tej ustawy).
Emerytura pomostowa to równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury, ustalonej w sposób określony w art. 25 ustawy emerytalnej, przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury pomostowej tablic średniego trwania życia, o których mowa w art. 26 ustawy emerytalnej (art. 14 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych). Podstawa jej obliczenia to:
- zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury,
- wartość zwaloryzowanego kapitału początkowego,
- kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie.
Emerytura pomostowa nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury, o której mowa w art. 85 ustawy emerytalnej.
Podstawowe przesłanki uprawniające do świadczeń związanych z pracą szczególną » Emerytura w obniżonym wieku Uprawnienia do tego świadczenia przysługują mężczyźnie z reguły po:
» Emerytura pomostowa Emerytura pomostowa na ogólnych zasadach (art. 4 oraz 49 ustawy o emeryturach pomostowych) przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
Z prawa do emerytury pomostowej może skorzystać również osoba, która po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w nowych wykazach prac, jeżeli:
» Rekompensata Z prawa do rekompensaty mogą skorzystać ubezpieczeni, którzy:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|