Rozwiązanie stosunku pracy w celu wypłaty przyznanej wcześniejszej emerytury
ZUS przyznał naszemu pracownikowi wcześniejszą emeryturę z uwagi na udokumentowanie okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach. Ponieważ nie rozwiązał on stosunku pracy, emerytura została zawieszona. Obecnie pracownik zdecydował się na dopełnienie formalności i rozwiązanie łączącej go umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron w maju 2018 r. Z jaką datą pracownik powinien rozwiązać stosunek pracy, aby otrzymać emeryturę za maj br.?
Pracownikowi Czytelnika po spełnieniu wymaganych warunków (wśród których nie ma konieczności rozwiązania stosunku pracy) zostało przyznane prawo do emerytury w obniżonym wieku z racji zatrudnienia w szczególnych warunkach. Prawo do świadczenia emerytalnego ulega jednak zawieszeniu, bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. Tak wynika z art. 103a ustawy emerytalnej.
Kwestie, o które pyta Czytelnik, nie zostały uregulowane przez ustawodawcę. Jednoznaczne stanowisko w tym zakresie zajął ZUS. Jest ono dostępne na stronie internetowej tej instytucji www.zus.pl, i wynika z niego, że osobom, które rozwiążą stosunek pracy:
- z ostatnim dniem miesiąca (np. 30 kwietnia czy 31 sierpnia), wypłata emerytury przysługuje od następnego miesiąca, nie wcześniej jednak niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek w tej sprawie,
- w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca (np. 15 maja) - wypłata emerytury zostanie podjęta od miesiąca, w którym emeryt nie kontynuował już zatrudnienia, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłosi wniosek, wraz z wymaganymi dokumentami.
Organ rentowy tłumaczy, że przepisy nakazują podjęcie wypłaty od miesiąca, w którym przynajmniej przez 1 dzień emeryt już nie pracuje w ramach tego samego zatrudnienia, co przed nabyciem emerytury - jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek.
Jeśli więc pracownik Czytelnika chce otrzymać emeryturę za maj 2018 r., to najpóźniej z dniem 30 maja 2018 r. powinien rozwiązać stosunek pracy i dostarczyć do ZUS dokument poświadczający tę okoliczność w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja 2018 r.
Podjęcie wypłaty emerytury, która została zawieszona z powodu uzyskiwanego przez emeryta przychodu z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed nabyciem emerytury, następuje od pierwszego dnia:
nie wcześniej jednak, niż od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek o podjęcie wypłaty emerytury wraz z dokumentem potwierdzającym rozwiązanie stosunku pracy (świadectwo pracy lub zaświadczenie pracodawcy). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|