Wszystko o obniżaniu wpłat na PFRON - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 35 (1492) z dnia 30.04.2018
Ustalanie obowiązku wpłat na PFRON w przypadku spółki cywilnej
Wraz z dwoma wspólnikami prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Przystąpiłam do niej w styczniu br. Spółka otrzymała decyzję Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych określającą wysokość zaległych wpłat na ten Fundusz. Czy fakt, że zaległości dotyczą okresu, kiedy wspólnikami były inne osoby, może być podstawą do stwierdzenia nieważności tej decyzji?
Obowiązek wnoszenia wpłat na PFRON powstaje z momentem uzyskania zatrudnienia w firmie na poziomie 25 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty). Z ich wnoszenia zwalnia wykazanie, że co najmniej 6% kadry (w przeliczeniu na etaty) stanowią osoby niepełnosprawne. Wskaźnik ten może zostać obniżony w razie zatrudnienia niepełnosprawnych ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi wykonywanie pracy (np. tetraplegia, paraplegia, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane). Tak wynika z art. 21 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
W przypadku powstania zaległości we wpłatach na PFRON wydawana jest decyzja, w której określona zostaje wysokość zobowiązania.
W przedstawionym przypadku uznać należy, że zobowiązanie w zakresie pokrycia należnych wpłat na Fundusz obciąża spółkę cywilną, a nie jej poszczególnych wspólników. W związku z tym brak jest możliwości stwierdzenia nieważności wydanej decyzji. Potwierdzenie takiego stanowiska zawarte jest m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lutego 2011 r., sygn. akt II FSK 838/10. Czytamy w nim m.in., że: "(...) pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Polski prawodawca nie zdefiniował pojęcia jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Najszerzej ujmując będą to wszelkie podmioty o zróżnicowanych formach organizacyjno-prawnych, które nie są osobami fizycznymi ani osobami prawnymi. W szczególności zaliczyć można do nich spółki osobowe, w tym spółkę cywilną (...). Spółka cywilna (...), której ustawodawca nie przyznał osobowości prawnej, pozostaje według obowiązującego porządku prawnego spółką osobową, organizacją wspólników, związanych wspólnością w celu gospodarczym i współwłasnością łączną w odniesieniu do zgromadzonego majątku spółki. Jest ona zatem (...) klasyczną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. (...) to spółka cywilna jako organizacja wspólników, a nie sami wspólnicy, jest pracodawcą".
Tym samym obowiązek pracodawcy wynikający z art. 21 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych odnosi się do: "(...) spółki cywilnej - jako pracodawcy, a nie bezpośrednio wspólników tej spółki. (...) Dodatkowym argumentem przemawiającym za uznaniem spółki cywilnej, a nie jej wspólników, za pracodawcę jest to, że osoby zatrudnione realizują cel gospodarczy, dla jakiego spółka została utworzona. Tym samym świadczą pracę na rzecz spółki, a nie jej poszczególnych wspólników".
Reasumując, spółka cywilna, jako pracodawca, zobowiązana jest do regulowania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i tym samym Czytelniczka nie ma podstaw do wystąpienia o stwierdzenie nieważności decyzji w zakresie powstałych zaległości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|