Wszystko o obniżaniu wpłat na PFRON - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 35 (1492) z dnia 30.04.2018
Zasady wystawiania informacji o obniżeniu wpłat
Informacja o kwocie obniżenia
Sprzedający wystawia nabywcy informację o kwocie obniżenia po uregulowaniu przez niego należności w terminie określonym na fakturze. Z tym że w przypadku płatności dokonywanych za pośrednictwem banku za datę uregulowania należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu.
Co ważne, w przypadku gdy termin płatności wypada w sobotę, to dopuszczalne jest dokonanie zapłaty w poniedziałek. Możliwość taką daje art. 115 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Przepis ten stanowi, że jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Warto w tym miejscu przywołać pismo Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z dnia 16 lipca 2013 r., nr BON-I-52311-243-2-LK/2013, w którym czytamy, iż: "(...) Warunkiem obniżenia wpłaty jest terminowe uregulowanie należności za zrealizowaną produkcję lub usługę oraz otrzymanie informacji o kwocie obniżenia. Strony mogą obecnie ustalić dowolny termin płatności, jednak nie powinien on być dłuższy od maksymalnych terminów płatności zastrzeżonych prawem zobowiązań w danym zakresie. Mogą go również ustalić w relacji do dnia otrzymania faktury przez nabywcę (np. 14 dni od otrzymania faktury). Strony powinny jednak jednolicie w umowie i na fakturze określić termin płatności. Jeżeli tak nie uczynią, to (...) informację o kwocie obniżenia sprzedający przekazuje nabywcy niezwłocznie po uregulowaniu należności w terminie określonym na fakturze. Dlatego w razie różnic w określeniu terminu płatności na fakturze i w umowie, za terminową dla celów nabycia ulgi uznaje się wyłącznie zapłatę w terminie określonym na fakturze".
Sprzedający musi wystawić informację po terminowym uregulowaniu należności, jednak nie później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup.
Wyliczanie kwoty obniżenia
Informację o kwocie obniżenia wpłaty wystawia się na formularzu INF-U, który stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na PFRON oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 928).
Kwotę przysługującego nabywcy obniżenia ustala się jako iloczyn wskaźnika wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i wskaźnika udziału przychodów. Wskaźnik wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności stanowi iloczyn współczynnika wynagrodzeń tych pracowników i liczby etatów odpowiadającej różnicy między rzeczywistym zatrudnieniem wszystkich pracowników niepełnosprawnych a zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%. Natomiast współczynnik wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników stanowi iloczyn najniższego wynagrodzenia pomniejszonego o należne składki na ubezpieczenia społeczne i ilorazu liczby pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz liczby pracowników niepełnosprawnych ogółem w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Dalej wskaźnik udziału przychodów wylicza się jako iloraz przychodu ze sprzedaży własnej produkcji lub własnej usługi, z wyłączeniem handlu, odpowiednio wytworzonej lub świadczonej w danym miesiącu na rzecz nabywcy i przychodu ogółem uzyskanego w tym miesiącu ze sprzedaży własnej produkcji lub własnej usługi, z wyłączeniem handlu.
Sprzedający zobowiązany jest do wystawienia informacji o przysługującej nabywcy kwocie obniżenia na druku INF-U.
Należy pamiętać, iż przy obliczaniu kwoty obniżenia bierze się pod uwagę wyłącznie zatrudnienie i wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę za miesiąc, do którego zaliczono przychody.
Ustalając ulgę we wpłatach, stosuje się następujący wzór (pozycje wskazywane we wniosku INF-U):
poz. 38 = poz. 34/poz. 33 × poz. 35/poz. 37 × (poz. 37 - 0,06 × poz. 36)
gdzie poszczególne pozycje oznaczają:
poz. 33 - przychód netto ogółem z miesiąca, do którego zaliczono przychód z wykonanej usługi lub produkcji,
poz. 34 - przychód netto z danej faktury dla danego klienta,
poz. 35 - wynagrodzenia, należy wpisać:
- jeżeli w pozycji 28 wskazano wartość 6 - iloczyn najniższego wynagrodzenia pomniejszonego o należne składki na ubezpieczenia społeczne i liczby pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy albo
- jeśli w pozycji 28 wskazano wartość 7 - iloczyn najniższego wynagrodzenia pomniejszonego o należne składki na ubezpieczenia społeczne i liczby pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę.
W przypadku, gdy w pozycji 28 wskazano wartość 6 lub 7, należy podać dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu. W pozostałych przypadkach podaje się dane z miesiąca, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu, lub z miesiąca, w którym realizowano zakupioną produkcję lub usługę.
W pozostałych przypadkach należy wpisać:
- jeżeli w poz. 28 wskazano wartość 1 lub 2 - sumę wynagrodzeń pracowników albo
- jeśli w poz. 28 wskazano wartość 3 - sumę wynagrodzeń pracowników pomniejszoną o należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne, albo
- gdy w poz. 28 wskazano wartość 4 - sumę wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych pomniejszoną o należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne, albo
- jeżeli w poz. 28 wskazano wartość 5 - sumę wynagrodzeń pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności pomniejszoną o należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne,
poz. 36 - zatrudnienie pracowników ogółem z poz. 17 INF-1 (wskaźnik ten ma być z miesiąca, do którego zaliczono przychód pracowników),
poz. 37 - zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych z poz. 18 INF-1 (wskaźnik ten ma być z miesiąca, do którego zaliczono przychód pracowników niepełnosprawnych).
W poz. 36 i 37 mowa o pracownikach zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|