Wszystko o obniżaniu wpłat na PFRON - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 35 (1492) z dnia 30.04.2018
Zasady obniżania wpłat na PFRON w przypadku zakładu budżetowego gminy
Od niedawna jesteśmy uprawnieni do wystawiania informacji o obniżeniu wpłat na PFRON z tytułu zakupu naszych produktów. Jak wypełnić informację w sytuacji kiedy nabywcą jest zakład budżetowy gminy, który nie jest odrębnym podatnikiem podatku VAT?
W myśl przepisów dotyczących centralizacji VAT w samorządach, jednostka samorządu terytorialnego zobowiązana jest do rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi. Zatem jednostki i zakłady budżetowe gmin, powiatów czy samorządów wojewódzkich nie są już odrębnym podatnikiem tego podatku - jest nim sama jednostka samorządu terytorialnego.
Kwestia ta budziła wiele niejasności w zakresie wystawiania informacji o przysługującym obniżeniu wpłat na PFRON z tytułu dokonanych zakupów produktów czy usług. Świadcząc usługi, np. w zakresie sprzątania dla samorządowej jednostki organizacyjnej, na wystawianej fakturze muszą znaleźć się bowiem dane gminy. Zatem pojawiły się wątpliwości, komu w takim przypadku należy wystawić informację o obniżeniu wpłat na PFRON (INF-U).
PFRON zamieścił na swojej stronie internetowej (www.pfron.org.pl) wyjaśnienie tego zagadnienia. Wskazał, iż pojęcie sprzedawcy i nabywcy, o których mowa w art. 22 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie są tożsame z pojęciami sprzedawcy i nabywcy w rozumieniu przepisów o VAT.
Wystawiający informację INF-U musi zamieścić w niej dane zgodne z tymi, które zostały zamieszczone na fakturze dokumentującej zakup uprawniający do uzyskania obniżenia.
PFRON wskazuje, iż: "(...) aby można było wypełnić poz. 4 i 20 informacji INF-U - dane jednostki wewnętrznej lub podlegającej centralizacji VAT muszą być wykazane na tej fakturze. Jest to możliwe, ponieważ na fakturze oprócz danych sprzedającego i nabywcy w rozumieniu przepisów o VAT mogą być zawarte dodatkowe dane dotyczące m.in. danych jednostki organizacyjnej, której dotyczy (...) nabycie produkcji lub usługi z wyłączeniem handlu dokumentowane fakturą - np. urzędu gminy, biblioteki gminnej, MOSiR, czy oddziału".
Zgodnie z wytycznymi Funduszu, aby poprawnie wystawić informację o kwocie obniżenia dla nabywcy będącego jednostką wewnętrzną lub podlegającego centralizacji VAT, należy w Bloku C "Dane ewidencyjne i adres nabywcy" wykazać dane jednostki wewnętrznej lub podlegającej centralizacji VAT z NIP (poz. 18) jako płatnika podatków i składek ZUS oraz w bloku E - "Uwagi" dodatkowo wskazać dane jednostki samorządu terytorialnego (np. gminy) lub jednostki centralnej, na którą wystawiono fakturę - zgodnie z fakturą.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|