Wszystko o obniżaniu wpłat na PFRON - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 35 (1492) z dnia 30.04.2018
Zapłata na konto faktora
Prowadzimy spółkę, która jest podmiotem uprawnionym do wystawiania informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON. Zamierzamy zawrzeć umowę faktoringu niepełnego (faktoring z regresem) z instytucją finansową (bankiem). Na mocy tej umowy faktor dokonywać będzie wykupu należności (wynikających z wystawionych przez spółkę faktur) bez przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahentów. Wykup należności polegać będzie na przedstawieniu faktorowi przez spółkę faktur do wykupu - przez co nastąpi wypłata zaliczki przed terminem wymagalności faktur. Czy nadal będzie możliwe wystawianie przez nas informacji o kwocie obniżenia we wpłatach na PFRON swoim kontrahentom, którzy w ramach umowy faktoringu będą dokonywać zapłaty za świadczone usługi na konto faktora, a nie bezpośrednio na nasze konto?
TAK, będzie to dopuszczalne.
Stosunek prawny łączący strony umowy faktoringu oraz ich wzajemne rozliczenia stanowią realizację zasady swobody umów. Wywiązanie się ze zobowiązania przez kupującego poprzez terminowe uregulowanie płatności na rzecz podmiotu wskazanego przez sprzedającego jest dopuszczalnym prawnie sposobem regulowania płatności uprawniającym do wystawienia informacji o kwocie obniżenia wpłaty na PFRON.
W opinii Prezesa Zarządu PFRON wyrażonej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2017 r., nr DW.050.10.2017.RCZ, czytamy, iż wpłaty na Fundusz ulegają obniżeniu z tytułu zakupu produkcji lub usługi, z wyłączeniem handlu, odpowiednio wytworzonej lub świadczonej przez pracodawcę posiadającego określoną strukturę zatrudnienia ogółem osób niepełnosprawnych oraz po dokonaniu przez nabywcę zapłaty w terminie. Stwierdził, iż stosownie do art. 509 § 1 K.c., wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to przepisom prawnym, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Przedmiotem przelewu mogą być zarówno wierzytelności istniejące, jak i przyszłe. Ponadto z treści art. 512 K.c. wynika, że dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie.
Tylko sprzedający jest uprawniony do wystawienia informacji o kwocie obniżenia, w przypadku uregulowania należności za zakup usługi lub produkcji w wysokości i terminie wynikających z faktury. Prawo to w żaden sposób nie przysługuje faktorowi.
"Należy więc uznać, że stosunek prawny łączący strony umowy faktoringu oraz ich wzajemne rozliczenia stanowią realizację zasady swobody umów. Wywiązanie się ze zobowiązania przez odbiorcę (kontrahenta) poprzez terminowe uregulowanie płatności na rzecz podmiotu wskazanego przez sprzedającego, jest dopuszczalnym prawnie sposobem regulowania płatności uprawniającym do wystawienia informacji o kwocie obniżenia".
Interpretacja indywidualna Prezesa Zarządu PFRON z dnia 3 listopada 2017 r., nr DW.050.20.2017.RCZ |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|