Nocleg w podróży krajowej
W przeciwieństwie do diet zwrot kosztów noclegu nie jest świadczeniem zryczałtowanym, gdyż przysługuje w wysokości faktycznie poniesionego kosztu, do wysokości określonego w rozporządzeniu limitu. Limit kosztów noclegu w kraju ustalono na poziomie 20-krotności diety, co przekłada się na kwotę maksymalnie 600 zł za jeden nocleg (§ 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie podróży). Decydujące znaczenie ma tu rachunek lub faktura za usługę hotelową, gdyż zwrot przysługuje w wynikającej z niej wysokości - nie wyższej niż wspomniany limit, a w uzasadnionych przypadkach i za zgodą pracodawcy również z jego przekroczeniem (§ 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie podróży). Zwrot kosztów noclegu nie przysługuje, jeśli pracownikowi zapewniono bezpłatny nocleg, nie wypłaca się go również za czas przejazdu oraz gdy pracownik ma - w ocenie pracodawcy - możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu (§ 8 ust. 5 rozporządzenia w sprawie podróży).
Przykład |
Pracownik zatrudniony na stanowisku magazyniera, zamieszkały i pracujący w Gdańsku otrzymał polecenie odbycia podróży służbowej do salonu firmowego w Gdyni, gdzie miał przez 3 dni zastępować pracownika obsługi klienta. Trójmiasto jest dobrze skomunikowane, więc pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości zamieszkania. W takim przypadku nie ma on roszczenia o zwrot kosztów noclegu w Gdyni, ani o ryczałt za nocleg.
Przykład |
Pracownik został wysłany w podróż służbową z Sopotu do Zakopanego celem przeprowadzenia audytu kadrowego u klienta. W podróż wyruszył w niedzielę wieczorem, a pracodawca zapewnił mu miejsce w wagonie sypialnym. W poniedziałek pracownik zrealizował zadanie, po czym po południu udał się na obiad, a następnie na dworzec, aby nocnym pociągiem wrócić do Sopotu.
Choć w ramach tej podróży pracownik dwukrotnie korzystał z noclegu, za który nie przedstawił rachunku czy faktury, nie ma prawa do ryczałtu noclegowego, gdyż nie przysługuje on za czas przejazdu.
Ryczałt za nocleg w podróży krajowej przysługuje w przypadku, gdy pracownik nie korzysta z bezpłatnego noclegu i nie przedłoży rachunku za usługę hotelową. Dodatkowym warunkiem przy podróżach krajowych jest to, że nocleg musi obejmować co najmniej 6 godzin z przedziału pomiędzy 2100 a 700 (§ 8 ust. 4 rozporządzenia w sprawie podróży). W efekcie wyklucza to prawo do ryczałtów tych pracowników, którzy zadanie przydzielone w ramach podróży służbowej muszą wykonywać w porze nocnej, a z odpoczynków korzystają w ciągu dnia. Ryczałt noclegowy w podróży krajowej przysługuje w wysokości 150% diety, czyli w kwocie 45 zł - jest więc nieproporcjonalny względem limitu kosztów noclegu w podróży krajowej, który jest ponad 13-krotnie wyższy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|