Polecenie pracodawcy
Drugą charakterystyczną cechą podróży służbowej pracownika i kierowcy jest odbywanie jej na polecenie pracodawcy. Forma wydania tego polecenia ma charakter drugorzędny - może to być formalne polecenie wyjazdu służbowego wydane na druku delegacji, konieczność odbycia podróży służbowej może również wynikać pośrednio z charakteru powierzonego pracownikowi zadania, które obiektywnie wymaga opuszczenia miejsca pracy określonego w umowie. Ważne jest jednak, aby konieczność wyjazdu została narzucona pracownikowi jednostronnie przez pracodawcę. Przykładowy wzór polecenia wyjazdu służbowego dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl.
Polecenie służbowe odróżnia podróż służbową, czyli tzw. delegację od oddelegowania - czyli czasowej zmiany miejsca świadczenia pracy określonego w umowie np. w trybie porozumienia stron (aneksu do umowy), czy też wypowiedzenia zmieniającego. Zgoda pracownika na zmianę miejsca pracy powoduje, że takiego wyjazdu nie można już kwalifikować w kategoriach podróży służbowej. Po pierwsze nie ma tu mowy o poleceniu pracodawcy - raczej o zgodnej woli stron stosunku pracy. Po wtóre od chwili udzielenia takiej zgody obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy w nowym, zmienionym miejscu pracy - a realizując tam swoje zadania pracownik nie opuszcza nowego - stałego miejsca pracy. Tym samym w przypadku oddelegowania pracownik nie ma prawa do świadczeń z tytułu podróży służbowych, a wypłacone w takich okresach diety trzeba będzie traktować jako składnik wynagrodzenia za pracę.
Przykład |
Uznana pracownia krawiecka prowadzi kilka butików, w których oferuje klientom swoje produkty i usługi - zatrudniając do ich obsługi wykwalifikowanych ekspedientów. Jedna z pracownic salonu we Wrocławiu dostarczyła zwolnienie lekarskie w związku z ciążą, więc w związku z brakiem możliwości zatrudnienia wykwalifikowanej osoby na zastępstwo pracodawca postanowił przenieść do tego butiku jedną z pracownic zatrudnionych w salonie w Warszawie. Strony dokonały uzgodnień i podpisały porozumienie stron w zakresie czasowej zmiany miejsca świadczenia pracy od 12 lutego 2018 r. Od tej daty pracodawca ma prawo oczekiwać od pracownicy świadczenia pracy we Wrocławiu, czyli nowym umówionym miejscu pracy. Nawet, jeśli firma zdecyduje się na zapewnienie pracownicy bezpłatnego noclegu, nie ma podstaw aby przyznawać jej inne świadczenia typowe dla podróży służbowej.
Powyższe potwierdza bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego, m.in. wyroki z 8 listopada 2012 r., sygn. akt II UK 87/12, z 20 lutego 2007 r., sygn. akt II PK 165/06 (OSNP 2008/7-8/97), z 4 marca 2009 r., sygn. akt II PK 210/08 (OSNP 2010/19-20/233) oraz z 11 stycznia 2013 r., sygn. akt II UK 157/12. Sąd Najwyższy prezentuje w nich pogląd, iż o podróży służbowej można mówić jedynie w przypadku delegowania narzuconego pracownikowi, wobec czego zawarcie porozumienia co do wykonywania określonej pracy w ramach delegowania prowadzi do okresowej zmiany ustalonego w umowie miejsca pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|