Incydentalne zadanie służbowe
Ostatnią cechą charakterystyczną dla pracowniczej podróży służbowej jest incydentalne zadanie służbowe realizowane w miejscu docelowym podróży. Musi ono różnić się od obowiązków, które pracownik wykonuje zwykle w ramach umówionej pracy. Wyklucza to możliwość traktowania jako podróży służbowej przemieszczania się po określonym obszarze w ramach umówionej pracy, która w swej istocie wymaga od pracownika stałego pokonywania przestrzeni. Podobnie trwała lub czasowa zmiana miejsca świadczenia pracy przy zachowaniu dotychczasowych obowiązków nie może być traktowana jako podróż służbowa. Potwierdza to m.in. postanowienie Sądu Najwyższego z 14 marca 2014 r., sygn. akt II UK 509/13 oraz wyrok Sądu Najwyższego z 30 października 2013 r., sygn. akt II UK 111/13. Na ich łamach stwierdzono, że delegowanie pracownika ma cechy podróży służbowej, jeżeli dotyczy zjawiska niezwyczajnego i nietypowego wśród pracowniczych obowiązków, stanowiącego pewien wyłom w zwykłym świadczeniu pracy, a podstawę odbycia podróży służbowej stanowi "narzucone" pracownikowi polecenie wykonania zleconej pracy, które wymaga udania się poza określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy. Taka sytuacja nie występuje w przypadku zawarcia okresowego porozumienia zmieniającego ten istotny składnik stosunku pracy i delegowania do wykonywania "stałej" pracy za granicą (w oddelegowaniu).
Rozstrzygnięcie czy wyjazdowe zadanie polecane pracownikowi nosi cechę incydentalności wymaga więc odniesienia do obowiązków wykonywanych przez pracownika na co dzień stanowiących istotę świadczonej pracy. Pozwoli to jednoznacznie rozstrzygnąć czy dane zadanie stanowi podróż służbową, czy też przypadek czasowego oddelegowania do innego miejsca świadczenia pracy.
Pracę w ramach podróży służbowej wyróżnia sporadyczność i przemijający czas wykonywania konkretnie określonego zadania poza stałym miejsce pracy (por. wyroki SN z 3 grudnia 2009 r., sygn. akt II PK 138/09, M.P.Pr. 2010/6/312-313, z 9 lutego 2010 r., sygn. akt I PK 57/09, OSNP 2011/15-16/200 i z 22 lutego 2008 r., sygn. akt I PK 208/07, OSNP 2009/11-12/134). Owo zadanie nie może należeć do zwykłych - umówionych czynności pracowniczych, lecz musi się od nich różnić (por. wyroki SN z 4 marca 2009 r., sygn. akt II PK 210/08, OSNP 2010/19-20/233, z 16 września 2009 r., sygn. akt I UK 105/09, OSNP 2011/9-10/131 oraz z 20 lutego 2007 r., sygn. akt II PK 165/06, OSNP 2008/7-8/97).
Przykład |
Pracodawca zakupił nową maszynę u zagranicznego kontrahenta. Przed dostawą i instalacją miał nastąpić odbiór maszyny u klienta połączony ze szkoleniem pracowników z kalibracji, przeglądów, serwisu i drobnych napraw urządzenia. Pracodawca wydał więc polecenie wyjazdu kierownikowi produkcji i dwóm pracownikom tego działu.
Osoby te są zatrudnione w siedzibie firmy, więc celem wykonania powierzonego zadania muszą opuścić - na polecenie pracodawcy - stałe miejsce pracy. Do ich obowiązków należy utrzymanie produkcji, obsługa powierzonych maszyn itp., więc praktyczne szkolenie na nowym urządzeniu odbiega w istotnych kwestiach od ich zwykłych obowiązków. Jako że zadanie nosi cechę incydentalności i spełnione są pozostałe dwa warunki, omawiany wyjazd można rozliczyć jako podróż służbową.
Uwaga! Incydentalność zadania służbowego nie jest wymagana w przypadku podróży służbowych kierowców. W ich przypadku definicja wymaga opuszczenia miejscowości, w której pracodawca prowadzi działalność gospodarczą celem wykonania lub podjęcia przewozu drogowego. Tym samym kierowcy, jako jedyna grupa zatrudnionych, mogą przebywać w podróży służbowej realizując jednocześnie umówioną pracę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|