Ryczałt na dojazdy
Ryczałt na dojazdy środkami komunikacji miejscowej w podróży krajowej przysługuje w wysokości 20% diety, czyli w kwocie 6 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży krajowej (§ 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie podróży). Świadczenie to nie przysługuje, jeśli pracownik nie ponosi kosztów dojazdu, gdyż odbywa podróż prywatnym lub służbowym pojazdem, względnie jest zakwaterowany tak blisko dworca i miejsca realizacji zadania w podróży, że nie korzysta z komunikacji lokalnej. Może się również zdarzyć, że pracownik korzysta z transportu zapewnionego przez kontrahenta, u którego realizuje zadanie służbowe - co również wyklucza prawo do omawianego ryczałtu (§ 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie podróży). W praktyce może się również zdarzyć, że gwarantowany ryczałt na dojazdy nie będzie pokrywał całości poniesionych z tego tytułu wydatków. W takim przypadku pracownik może wystąpić z wnioskiem o pokrycie udokumentowanych kosztów przejazdów i za zgodą pracodawcy przedłożyć do rozliczenia bilety (§ 9 ust. 3 rozporządzenia w sprawie podróży).
Przykład |
Informatyk pracujący w siedzibie pracodawcy w Sandomierzu został wysłany w podróż służbową do Warszawy celem usunięcia usterki u klienta. Pracownik został zakwaterowany na Żoliborzu, a naprawę przeprowadzał na Pradze, więc musiał dojeżdżać z przesiadkami. Najkorzystniejszym rozwiązaniem okazał się zakup biletów dobowych na 1 strefę, które kosztują 15 zł.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik zawnioskował do pracodawcy o rozliczenie faktycznych kosztów dojazdów na podstawie przedstawionych biletów, rezygnując tym samym z ryczałtu.
Więcej ryczałtów na dojazdy wypłaca się pracownikom w podróży zagranicznej. Obok ryczałtu na dojazdy środkami komunikacji miejscowej w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę podróży zagranicznej, pracownikowi przysługuje odrębny ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu z i do dworca kolejowego, autobusowego, lotniska lub portu morskiego (§ 17 ust. 1 i 3 rozporządzenia w sprawie podróży). Świadczenie to przysługuje w wysokości jednej diety i jest wypłacane w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej zagranicznej miejscowości, w której pracownik korzystał z noclegu. Ryczałt ten ulega zmniejszeniu do 50% diety w przypadku, gdy pracownik ponosi koszty dojazdu tylko w jedną stronę (§ 17 ust. 2 rozporządzenia w sprawie podróży).
Przykład |
Dyrektor techniczny został wysłany do Portugalii na spotkanie handlowe. Podróż odbywał samolotem, a z lotniska w Porto do hotelu w centrum dojechał taksówką. Po dwóch dniach spotkań oraz załatwieniu wszystkich kwestii formalnych będących przedmiotem podróży, a pracownik został odwieziony do hotelu, a następnie na lotnisko osobistą limuzyną prezesa portugalskiej firmy.
W takim przypadku - skoro koszty przejazdu do i z lotniska ponosił tylko w jedną stronę - istnieją podstawy, aby tytułem omawianego ryczałtu wypłacić pracownikowi 50% diety. Jednocześnie zachowuje on prawo do 10% diety za każdą rozpoczętą dobę podróży tytułem ryczałtu na dojazdy środkami komunikacji miejscowej.
Podstawą dla pozbawienia pracownika prawa do obydwu wspomnianych ryczałtów w podróży zagranicznej są przypadki, w których pracownik odbywa taki wyjazd służbowym lub prywatnym samochodem, motocyklem lub motorowerem. Uzasadnia to bowiem założenie, że dojeżdża on na miejsce wykonania zadania tym środkiem transportu.
Ryczałty nie przysługują również pracownikom, którym zapewniono bezpłatne dojazdy oraz w przypadku, gdy nie ponoszą oni kosztów, na pokrycie których ryczałty są przeznaczone (§ 17 ust. 4 rozporządzenia w sprawie podróży).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|