Inne udokumentowane wydatki
Pracodawca ma prawo określić w wewnętrznych przepisach płacowych lub uznać i zwrócić pracownikowi inne niezbędne wydatki związane z podróżą służbową (§ 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie podróży). Jako przykłady takich wydatków ustawodawca wymienia opłaty za:
- bagaż,
- przejazdy drogami płatnymi i autostradami,
- postój w strefie płatnego parkowania i miejsca parkingowe.
W istocie zwrot może jednak objąć każdy wydatek, który pracodawca uzna za niezbędny i wiążący się bezpośrednio z odbywaniem podróży (§ 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie podróży).
Wydatkiem specyficznym dla podróży krajowej jest koszt przejazdu w dniu wolnym od pracy do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika i z powrotem. Pracownik ma roszczenie o jego zwrot w przypadku podróży krajowej trwającej co najmniej 10 dni, pracodawca natomiast określa środek transportu, którym pracownik odbędzie taki przejazd. W praktyce oznacza to, że środek transportu, z którego pracownik korzysta podczas takiego przejazdu może różnić się od tego, którym odbywa całą podróż służbową.
Przykład |
Pracodawca oddelegował kierowcę i dwóch pracowników produkcji do montażu mebli w siedzibie klienta. Zadanie pracowników produkcji obejmowało umeblowanie całego piętra i było zaplanowane na dwa tygodnie, podczas których kierowca dowoził kolejne elementy. W trakcie tej podróży pracownicy produkcji musieli skorzystać z odpoczynku tygodniowego, który mają prawo spędzić w miejscu zamieszkania. Nie oznacza to jednak, że pracodawca musi wysłać kierowcę, aby ten przywiózł ich z miejscowości docelowej podróży do miejsca zamieszkania i z powrotem. Może on wyznaczyć pracownikom jako środek transportu pociąg lub autobus i działanie to będzie zgodne z prawem.
W podróży zagranicznej wartym wzmianki świadczeniem dodatkowym jest możliwość wyrażenia przez pracodawcę zgody na zwrot kosztów przewozu samolotem dodatkowego bagażu osobistego. Ograniczono to do podróży zagranicznych trwających powyżej 30 dni oraz przypadków podróży odbywanych do państw pozaeuropejskich. Wraz z bagażem opłaconym w cenie biletu jego waga nie może jednak przekroczyć 30 kg (§ 18 rozporządzenia w sprawie podróży).
Szczególne regulacje dotyczą również choroby powstałej w podróży zagranicznej - pracownik może bowiem domagać się zwrotu udokumentowanych i niezbędnych kosztów leczenia za graniczą z wyjątkiem świadczeń gwarantowanych posiadaczom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (§ 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie podróży). Wskazuje to na konieczność wyposażenia pracowników delegowanych za granicę w karty EKUZ, dzięki którym będą mieli dostęp do podstawowych usług zdrowotnych w państwie docelowym podróży służbowej. Obowiązek pracodawcy zwrotu kosztów leczenia jest ograniczony - zwrotowi nie podlegają bowiem koszty zakupu leków, których nabycie za granicą nie było niezbędne, koszty zabiegów chirurgii plastycznej i kosmetycznych oraz zakup protez ortopedycznych, dentystycznych i okularów (§ 19 ust. 3 rozporządzenia w sprawie podróży).
Uwaga! W razie śmierci pracownika w trakcie podróży zagranicznej obowiązkiem pracodawcy jest pokrycie kosztów transportu zwłok do kraju. Powinność ta ciąży na pracodawcy bez względu na okoliczności w jakich do tego doszło, a z uwagi na wymogi sanitarne tego rodzaju usługa może wiązać się z dużymi kosztami.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|