Praca w niedziele i święta - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 32 (1489) z dnia 19.04.2018
Nieobecność chorobowa w dniu wolnym wyznaczonym za pracę w niedzielę
Pracownik pracował w niedzielę przez 8 godzin zgodnie ze swoim rozkładem. W ciągu najbliższych 6 dni po tej niedzieli miał zaplanowany w grafiku dzień wolny. Jednak zachorował i zwolnienie lekarskie objęło także dzień wolny wyznaczony za przepracowaną niedzielę. Czy należy wyznaczyć pracownikowi jeszcze raz dzień wolny za pracę w niedzielę?
Zgodnie z art. 15111 § 1 K.p., pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta (w przypadku dozwolonej pracy w takich dniach) pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego w podanym terminie pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.
Wskazanie w rozkładzie dnia wolnego za pracę w niedzielę powoduje zmianę tego rozkładu. Generalnie jest to dopuszczalne - w przypadkach, gdy konieczność zmiany w rozkładzie wynika z obowiązku udzielenia pracownikowi dnia wolnego lub rekompensaty nadgodzin czasem wolnym bądź w okolicznościach przewidzianych w regulaminie zakładowym. Dlatego też nie ma podstaw, aby w razie choroby pracownika przypadającej w wyznaczonym dodatkowo dniu wolnym, pracodawca miał obowiązek zapewnienia kolejnego dnia wolnego.
Powyższy pogląd można wywnioskować z metodyki ustalania wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika. Za wyznaczony dzień wolny za pracę w niedzielę nie obniża się wymiaru czasu pracy zgodnie z art. 130 § 3 K.p., gdyż zgodnie ze zmienionym rozkładem w tym dniu nie zaplanowano pracownikowi pracy. Takie też stanowisko zajął resort pracy (patrz ramka) oraz Główny Inspektor Pracy w piśmie z dnia 6 kwietnia 2009 r., znak GPP-417-4560-19/09/PE/RP.
"(...) w przypadku gdy zostanie wyznaczony dzień wolny od pracy w zamian za święto przypadające w dniu wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, a także gdy zostanie wyznaczony dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę lub święto oraz udzielony dzień wolny za pracę w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy i okaże się, że data takiego dnia wolnego od pracy przypadnie w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby, to w opinii Departamentu nie ma podstaw do tego, aby udzielić innego dnia wolnego od pracy w innym terminie. W takim przypadku pracodawca realizuje swój obowiązek udzielenia dnia wolnego od pracy i nie ma podstaw, aby nakładać na niego obowiązku udzielenia dnia wolnego od pracy w innym terminie. Fakt, że taki dzień przypada w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy nie wpływa na zmianę charakteru tego dnia jako wolnego od pracy.
Zgodnie z art. 130 § 3 K.p. wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Oznacza to, że usprawiedliwiona nieobecność w dniu rozkładowo wolnym od pracy pozostaje bez wpływu na wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym. Zatem choroba pracownika w zastępczym dniu wolnym od pracy nie stanowi okoliczności uniemożliwiającej pracownikowi wykorzystanie dnia wolnego i pozostaje bez wpływu na charakter kompensacyjny tego dnia. Skoro pracownik w zastępczym dniu wolnym od pracy nie miał wyznaczonego czasu pracy do przepracowania (rozkład w tym dniu przewiduje dzień wolny od pracy), to nie ma podstaw, by choroba w tym dniu obniżała jego wymiar czasu pracy o kolejne osiem godzin. (...)". Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 19 lipca 2016 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|