Praca w niedziele i święta - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 32 (1489) z dnia 19.04.2018
Ogólne zasady pracy w niedziele i święta
Niedziele i święta generalnie są dniami wolnymi od pracy (art. 1519 K.p.). Przez święto w rozumieniu art. 1519 K.p. należy rozumieć święta wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 90). Są to:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja - Święto Państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.
W powyższe dni oraz w niedziele pracownik, co do zasady, powinien mieć czas wolny. Prawo pracy przewiduje jednak wiele wyjątków od zakazu niedzielnej i świątecznej pracy. Dotyczą one określonych w art. 15110 K.p. rodzajów prac czy branż, w których praca w niedziele i święta jest dozwolona (patrz pkt 12 dodatku). Wykaz ten nie wymienia pracy w placówkach handlowych, niemniej praca w niedziele i święta w tych placówkach jest ograniczona na podstawie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
Niedziela inna niż kalendarzowa
Cechą charakterystyczną definicji niedzieli i święta w rozumieniu prawa pracy jest to, że dla celów rozliczania czasu pracy nie musi się ona pokrywać z kalendarzem (z wyjątkiem pracy w handlu). Niedziela lub święto w rozumieniu Kodeksu pracy nie jest więc tożsama z kalendarzową niedzielą lub świętem, co wynika z odrębnych definicji pracy w niedziele i święta, przyjętych w tym Kodeksie.
Zgodnie z art. 1519 § 2 K.p. za pracę w niedziele i święta, dla celów rozliczania czasu pracy, ustawodawca uważa pracę wykonywaną między godz. 600 w niedzielę i święto, a godz. 600 w następnym dniu - chyba że pracodawca ustalił inne godziny. Taka definicja niedzieli i święta jest stosowana do ogółu pracowników, dla celów rozliczania ich czasu pracy - z wyjątkiem pracowników handlu.
W tym przypadku obowiązuje odrębna definicja pracy w niedziele i święta przyjęta przez ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wynika z niej, że pracą w niedziele i święta jest praca w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 2400 w sobotę a godziną 2400 w niedzielę i między godziną 2400 w dniu bezpośrednio poprzedzającym święto a godziną 2400 w święto. Niedziela lub święto w placówkach handlowych pokrywa się więc z kalendarzowym przedziałem czasowym tych dni.
Jak twierdzi Państwowa Inspekcja Pracy, definicja niedzieli lub święta wprowadzona przez ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele lub święta (...) wyłącza ogólną definicję kodeksową (patrz str. 4 dodatku).
Niedziela na odpoczynek
W niedzielę pracownik generalne powinien korzystać z nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego wynoszącego co najmniej 35 godzin (art. 133 K.p.). Krótszy odpoczynek tygodniowy, trwający nie mniej niż 24 godziny, dotyczy jedynie:
- pracowników zarządzających,
- prowadzenia akcji ratowniczej lub usuwania skutków awarii,
- zmiany pory wykonywania pracy pracowników zmianowych.
W przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę, odpoczynek tygodniowy może przypadać w innym dniu niż niedziela (art. 133 § 4 K.p.). Zgodnie z art. 15112 K.p. pracownik pracujący w niedzielę powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to jedynie pracownika zatrudnionego w systemie pracy weekendowej, czyli wykonującego pracę w piątki, soboty, niedziele i święta. W innych przypadkach, nieudzielenie pracownikowi przynajmniej co czwartej niedzieli wolnej od pracy stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy.
Ustalając grafik dla pracownika świadczącego dozwoloną pracę w niedzielę, pracodawca musi mu zapewnić odpowiednią liczbę dni wolnych. W każdym systemie czasu pracy, przewidującym rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, liczba dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym nie może być mniejsza niż suma niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (art. 147 K.p.).
Wolne za roboczą niedzielę lub święto
Pracę w niedziele lub święto, bez względu na to, czy została zaplanowana w grafiku pracownika czy też nie, należy zrekompensować innym dniem wolnym od pracy. W myśl art. 15111 § 1 K.p., pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta (w przypadku dozwolonej pracy w takich dniach), pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
- w razie pracy w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe, do końca okresu rozliczeniowego,
- w przypadku pracy w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w powyższym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w tym dniu. Analogiczna zasada obowiązuje w przypadku nieudzielenia dnia wolnego za pracę w święto. Rekompensata w postaci dnia wolnego nie dotyczy pracowników zatrudnionych w tzw. weekendowym systemie czasu pracy, tj. wyłącznie w piątki, soboty, niedziele lub święta.
Praca w handlu na innych zasadach
Do 28 lutego 2018 r. praca w placówkach handlowych wykonywana w ramach stosunku pracy podlegała regulacjom art. 1519a K.p., który stanowił, że praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Regułę tę stosowało się również wtedy, gdy święto przypadało w niedzielę, przy czym zgodnie z przywołanym przepisem praca w niedzielę w placówkach handlowych była dopuszczalna przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.
Z dniem 1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Nowe przepisy wprowadziły generalny zakaz pracy w handlu w niedziele i święta oraz (od godz. 1400) w dzień poprzedzający pierwszy dzień Bożego Narodzenia i świąt Wielkiej Nocy. Od wspomnianego zakazu przewidziano jednak liczne wyjątki. Ponadto zgodnie z regulacjami przejściowymi, zakaz jest wprowadzany stopniowo. W 2018 r. wolne od zakazu są pierwsze i ostatnie niedziele miesiąca, chyba że przypada na nie święto, a ponadto kilka niedziel wskazanych w ustawie, które na stałe mają handlowy charakter.
Kiedy można pracować w niedzielę i święta?
Zgodnie z art. 15110 K.p. praca w niedziele i święta jest dopuszczalna m.in.:
- w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- przy pracy zmianowej,
- w transporcie i komunikacji,
- przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
- przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
- gastronomii,
- zakładach hotelarskich,
- jednostkach gospodarki komunalnej,
- zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
- zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku
- w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.
Robocze niedziele i święta są dopuszczalne również u pracodawców, którzy do świadczenia usług wykorzystują środki komunikacji elektronicznej, a odbiorcami tych usług są firmy zagraniczne. Chodzi tu o takiego kontrahenta zagranicznego, u którego obowiązuje inny niż w Polsce terminarz świąt. Dopuszczalność pracy w niedziele i święta, które dla odbiorcy zagranicznego są dniami powszednimi, dotyczy jednak tylko stanowisk, na których:
- podejmuje się bezpośrednio czynności w celu wykonania usługi z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych,
- wykonuje się pracę zapewniającą możliwość świadczenia usług, o których mowa wcześniej (np. prace serwisowe).
Do prac objętych omawianym wyłączeniem należą m.in. usługi świadczone przy pomocy programów komputerowych jak np. poczta elektroniczna czy w ramach tzw. call center. Jeżeli wykonywane są w święto (lub w niedzielę), pracownik ma prawo do rekompensaty na zasadach ogólnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|