Praca w niedziele i święta - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 32 (1489) z dnia 19.04.2018
Wyznaczenie dnia wolnego za roboczą niedzielę lub święto
Pracodawca prowadzi działalność w branży, w której można pracować w niedziele i święta. Pracownicy są zatrudnieni w systemie równoważnym i korzystają z większej liczby dni wolnych niż zatrudnieni w systemie podstawowym. Czy w grafikach tych pracowników należy zaznaczać dni wolne za pracę w niedziele i święta, ze wskazaniem, że jest to wolne właśnie za niedzielę lub święto?
TAK. Zgodnie z art. 15111 K.p. pracodawca ma obowiązek wyznaczenia innego dnia wolnego za pracę w niedziele lub święto. Pracownikowi wykonującemu pracę w wymienionych dniach (z wyjątkiem zatrudnionych w systemie weekendowym) pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w określonych terminach (patrz pkt 2 dodatku).
W przypadku braku możliwości udzielenia innego dnia wolnego za pracę w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje kompensata pieniężna.
Zapewnienie innego dnia wolnego za pracę w niedzielę lub święto polega na jednoznacznym wskazaniu tego dnia w rozkładzie (harmonogramie) czasu pracy.
Obowiązek wyraźnego wskazania dnia wolnego w zamian za pracę w niedziele i święta jest ważny nie tylko ze względu na konieczność wykazania prawidłowości planowania pracy, ale także w razie konieczności zrekompensowania pracy nadliczbowej w takich dniach. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
- 100% wynagrodzenia - za pracę w nadgodzinach przypadających w nocy; w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych w pozostałych dniach.
Tak wynika z art. 1511 § 1 K.p.
Dodatek w wysokości 100% przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku nadgodzin dobowych. W razie zbiegu prawa do dodatku za pracę w niedzielę i za przekroczenie normy średniotygodniowej, przysługują te dwa dodatki.
W razie wystąpienia pracy nadliczbowej w niedzielę lub święto, zapis w grafiku o tym, że udzielono dnia wolnego za pracę w te dni będzie informacją dla pracodawcy, że w granicach normy dobowej praca ta została już zrekompensowana. Zapis ogólny, że udzielono dnia wolnego - nie daje takiej pewności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|