Praca w niedziele i święta - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 32 (1489) z dnia 19.04.2018
Niedzielna praca kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej
Kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej został wezwany do pracy w wolną dla niego niedzielę, i pracował w tym dniu przez 15 godzin. Czy udzielenie w zamian dnia wolnego od pracy jest wystarczającą formą rekompensaty?
NIE. Pracownicy zarządzający zakładem pracy w imieniu pracodawcy oraz kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych pracują, w razie konieczności, poza normalnymi godzinami bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku, które przysługują pozostałym zatrudnionym (art. 1514 K.p.). Przy czym nadgodziny kierownika nie dają prawa do dodatkowego wynagrodzenia, gdy zarządza on komórką wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej pracodawcy, a jego zadania ograniczają się do organizowania, nadzorowania i rozliczania pracy podległych mu pracowników. Jeżeli oprócz obowiązków związanych z zarządzaniem wykonuje on pracę na równi z pracownikami, nie można go kwalifikować jako kierownika w rozumieniu omawianego przepisu (por. wyrok SN z dnia 8 marca 2011 r., sygn. akt II PK 221/10).
Kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej ma prawo do rekompensaty pracy nadliczbowej tylko w przypadku, gdy ma ona miejsce w ramach wolnej niedzieli lub święta. W takiej sytuacji prawo do wynagrodzenia wraz ze 100% dodatkiem przysługuje, o ile pracodawca nie zrekompensował powstałych nadgodzin udzieleniem kierownikowi innego dnia wolnego (art. 1514 § 2 K.p.). Udzielenie dnia wolnego za pracę w niedzielę rekompensuje jednak tylko pracę w ramach normy dobowej, tj. zasadniczo w granicach do 8 godzin.
W przypadku kierownika zatrudnionego w ramach systemu podstawowego, któremu pracodawca planuje 8-godzinne dni pracy, udzielenie za 15 godzin pracy w niedzielę innego dnia wolnego nie zbilansuje wszystkich przekroczeń. Dzień wolny odpowiadający 8 godzinom zrównoważy normę średniotygodniową, czyli pierwszych 8 godzin niedzielnej pracy. Przekroczenia normy dobowej wymagają odrębnego rozliczenia i nie ma tu zastosowania art. 1514 § 1 K.p., zgodnie z którym kadrze zarządzającej i kierownikom komórki organizacyjnej nie przysługuje wynagrodzenie za nadgodziny. Z uwagi na to, że miały one miejsce w niedzielę, kierownicy zachowują prawo do wynagrodzenia i rekompensaty za nadgodziny dobowe na zasadach ogólnych. Przysługuje więc za nie normalne wynagrodzenie uzupełnione o 100% dodatek lub czas wolny w proporcji 1:1 lub 1,5:1 (przykład).
Odpoczynek dobowy kierownika
Do kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych nie ma zastosowania art. 132 § 2 pkt 1 K.p. wyłączający kadrę zarządzającą z gwarancji zapewnienia pracownikom co najmniej 11-godzinnego odpoczynku w każdej dobie pracowniczej. Poza przypadkami prowadzenia akcji ratowniczej służącej ochronie życia, zdrowia ludzkiego, mienia lub środowiska oraz usuwania awarii mają oni w każdej dobie prawo do nieprzerwanego, 11-godzinnego okresu odpoczynku. W tym kontekście wezwanie do pracy w wolną niedzielę na 15 godzin skutkuje naruszeniem przepisów o odpoczynku dobowym, gdyż w ramach doby niedzielnej pozostaje wolnych co najwyżej 9 godzin. Stanowi to naruszenie przepisów o czasie pracy i jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.
Przykład Kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej pracował w niedzielę 15 godzin. Zgodnie z jego rozkładem czasu pracy był to dzień wolny od pracy. W zamian pracodawca udzielił mu jednego dnia wolnego od pracy i 7 godzin czasu wolnego za nadgodziny z przekroczenia dobowego. Pracodawca postąpił prawidłowo udzielając dnia wolnego za pierwszych 8 godzin pracy w niedzielę. Natomiast w zakresie rekompensaty nadgodzin dobowych występujących w dobie niedzielnej kluczowe znaczenie ma to, która strona decydowała o odbiorze wolnego. Jeśli wnioskował o to pracownik, wymiar udzielonego czasu wolnego został ustalony prawidłowo. Gdyby nadgodziny te były rekompensowane z inicjatywy pracodawcy, to w takim przypadku przepis wymaga oddania 1,5 godziny wolnego za każdą nadgodzinę, a więc poza dniem wolnym kierownik miałby roszczenie o kolejne 3,5 godziny czasu wolnego (7 godz. przekraczających normę × 1,5 = 10,5 godz. wolnego). Niezależnie od prawidłowości rekompensaty nadgodzin polecenie wykonywania pracy przez 15 godzin w ramach wolnej niedzieli powoduje, że kierownik nie korzysta w tej dobie z minimalnego odpoczynku, co stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|