Różne formy zatrudnienia a emerytura minimalna
W swojej karierze zawodowej pracowałem zarówno na etacie, niekiedy w niepełnym wymiarze czasu pracy, jak i na podstawie umowy zlecenia, osiągając wynagrodzenie w różnej wysokości. Mój łączny staż pracy wynosi prawie 27 lat. Czy praca wykonywana w oparciu o umowę zlecenia i w niepełnym wymiarze czasu pracy liczy się do stażu pracy wymaganego do uzyskania minimalnej emerytury?
TAK, ale na wskazanych przez ustawodawcę zasadach.
W przypadku gdy emerytura przysługująca z FUS, w tym łącznie z okresową emeryturą kapitałową jest niższa niż określona przez ustawodawcę kwota najniższej emerytury, świadczenie przysługujące z FUS podwyższa się w taki sposób, aby suma tych świadczeń nie była niższa od tej gwarantowanej kwoty. Aby tak się stało, świadczeniobiorca musi spełniać warunki określone w art. 87 ustawy emerytalnej. Podwyższenie nowej emerytury do kwoty najniższego świadczenia w przypadku:
- kobiety nastąpi, gdy osiągnie ona wiek emerytalny wynoszący 60 lat i będzie miała okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat,
- mężczyzny nastąpi, gdy osiągnie on wiek emerytalny wynoszący 65 lat i będzie miał okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat.
Przy czym dla celów podwyższenia emerytury, miesiące, w których składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po 1 stycznia 1999 r. były obliczone od podstawy wymiaru niższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia pracowników, uwzględnia się w części odpowiadającej proporcji tej podstawy do kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Jeśli Czytelnik uzyskiwał wynagrodzenie co najmniej na poziomie minimalnego, bez problemu udokumentuje wymagany, co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy dla celów podwyższenia emerytury do kwoty najniższej. Wynagrodzenie na niższym poziomie będzie skutkowało koniecznością ustalenia jego odpowiedniej proporcji do minimalnego wynagrodzenia i stosownego do tej proporcji przeliczenia okresów składkowych przypadających po dniu 1 stycznia 1999 r. Przy czym zasady tej nie stosuje się, jeżeli zmniejszenie podstawy wymiaru składek poniżej minimalnego wynagrodzenia nastąpiło na skutek pobierania:
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy,
- zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego lub z ubezpieczenia wypadkowego.
Dopiero wówczas, gdy tak ustalony okres składkowy i nieskładkowy (w tym obliczony proporcjonalnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia) wyniesie co najmniej 25 lat, zostanie spełniony warunek do podwyższenia emerytury do kwoty najniższej, jeśli oczywiście okaże się ona niższa od tej gwarantowanej kwoty.
Dokumenty, które potwierdzą przebyte okresy składkowe i nieskładkowe, to w szczególności:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|