Limit okresu nieskładkowego
Pobieram emeryturę powszechną. Obliczona jednak przez ZUS kwota nie osiągnęła najniższej emerytury. Co prawda przepracowałam jedynie 12 lat, ale przez okres poprzedzający zatrudnienie, tj. przez ponad 8 lat wychowywałam 5 dzieci. Chorowałam, więc nie mogłam znaleźć pracy. Po zakończonym 12-miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym, ZUS odmówił mi prawa do renty, dlatego przez długi czas byłam na utrzymaniu męża. Obliczając emeryturę ZUS przyjął 12-letnie zatrudnienie i tylko 4 lata związane z wychowywaniem dzieci. Skoro nową emeryturę oblicza się inaczej niż starą, to dlaczego ZUS nie przyjął całego okresu związanego z opieką nad dziećmi?
Rzeczywiście sposób obliczenia nowej emerytury zdecydowanie odbiega od ustalania wysokości emerytury według starych zasad. Pomimo jednak różnicy przy obliczaniu ich wysokości, ustalanie okresu składkowego i nieskładkowego odbywa się na tych samych zasadach.
Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. przysługuje niezależnie od długości przebytego okresu składkowego i nieskładkowego. Ich wymiar ma jednak znaczenie przy podwyższeniu nowej emerytury do kwoty najniższego świadczenia, co reguluje art. 87 ustawy emerytalnej. Dla celów podwyższenia emerytury miesiące, w których składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po 1 stycznia 1999 r. były obliczone od podstawy wymiaru niższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia pracowników, uwzględnia się w części odpowiadającej proporcji tej podstawy do kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Ponadto ustawodawca zastrzegł, że przy ustalaniu wymiaru okresów składkowych i nieskładkowych niezbędnych do podwyższenia emerytury do kwoty minimalnej, okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych (art. 87 ust. 1 ustawy emerytalnej).
Podwyższenie emerytury do kwoty minimalnej może nastąpić, gdy kobieta osiągnęła wiek emerytalny wynoszący 60 lat i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat.
Począwszy od 1 marca 2018 r. najniższa emerytura wynosi 1.029,80 zł.
Skoro Czytelniczka udowodniła 12 lat okresu składkowego, to słusznie organ rentowy uwzględnił jedynie 4 lata okresu nieskładkowego, stanowiącego jedną trzecią okresu składkowego (1/3 × 12 = 4). Łączny okres w wymiarze 16 lat nie pozwala na podwyższenie emerytury do kwoty minimalnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|