Wpływ stażu pracy na wysokość emerytury
Wymiar udokumentowanego stażu pracy bezpośrednio wpływa na wartość obliczonego kapitału początkowego, który jest częścią składową nowej emerytury, pośrednio natomiast wpływa na wysokość zgromadzonych składek emerytalnych na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Ponadto ostatecznie decyduje o podwyższeniu emerytury do najniższej jej wartości.
Staż pracy w kapitale początkowym
Przy ustalaniu kapitału początkowego istotny jest wymiar okresów składkowych i nieskładkowych oraz wysokość osiąganego wynagrodzenia/przychodu ustalanych na podstawie przebiegu ubezpieczenia przypadającego do 31 grudnia 1998 r.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru kapitału stosuje się zasady określone w art. 15, 16, 17 ust. 1 i 3 oraz art. 18 ustawy emerytalnej, z tym że okres kolejnych 10 lat kalendarzowych ustala się z okresu przed 1 stycznia 1999 r. Zasady obliczania kapitału szczegółowo określa art. 173-174 ustawy emerytalnej.
Składki po 31 grudnia 1998 r.
Nie ulega wątpliwości, że kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zgromadzonych na koncie ubezpieczonego począwszy od 1 stycznia 1999 r. zależy od:
- wysokości przychodu stanowiącego podstawę ich wymiaru oraz
- długości okresu ubezpieczenia, a więc w szczególności wymiaru okresu opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Z analizy tych dwóch wskazanych wartości wynika, że na koncie ubezpieczonego osiągającego bardzo wysokie przychody, w znacznie krótszym okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu zostanie zewidencjonowana dużo wyższa składka emerytalna niż na koncie ubezpieczonego osiągającego przychody w wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę przez dłuższy okres ubezpieczenia.
Najniższa emerytura
Jeżeli emerytura obliczona według zdefiniowanej składki łącznie z okresową emeryturą kapitałową albo emerytura z FUS jest niższa od kwoty najniższego świadczenia emerytalnego, wówczas emeryturę z FUS podwyższa się w taki sposób, aby suma tych świadczeń nie była niższa od kwoty najniższej emerytury, o ile:
- mężczyzna - osiągnął wiek emerytalny wynoszący 65 lat i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat,
- kobieta - osiągnęła wiek emerytalny wynoszący 60 lat i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat.
Zasady podwyższania nowej emerytury do kwoty najniższego świadczenia, określone w art. 87 ustawy emerytalnej:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|