Składki z subkonta
Uprawnienia do emerytury powszechnej nabędę za kilka lat. Należę do ofe, z którego zgromadzone tam moje składki są systematycznie przekazywane do ZUS. Jeżeli dobrze się orientuję, to są one gromadzone na subkoncie w ZUS. Czy przy ustalaniu kwoty należnej mi emerytury powszechnej będą one miały wpływ na jej wysokość?
TAK. Emerytura należna Czytelnikowi zapewne będzie obliczana według zreformowanych zasad. Świadczenie emerytalne tak obliczone stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Gdy jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął powszechny wiek emerytalny. Tak stanowi art. 26 ust. 1, 6 ustawy emerytalnej.
Jeżeli chodzi o podstawę obliczenia nowej emerytury, to zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy emerytalnej, stanowi ją:
- zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury,
- kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz
- kwota środków zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.), zwanej dalej ustawą systemową, odpowiednio zwaloryzowana.
Przy czym ustawodawca zastrzegł, iż kwot zewidencjonowanych na subkoncie nie uwzględnia się m.in. przy ustalaniu wysokości emerytury:
- o której mowa w art. 184 ustawy emerytalnej, a więc przysługującej w obniżonym wieku z racji zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jak również
- na zasadach wskazanych w art. 183 ustawy emerytalnej, a więc w sposób mieszany.
Tak wynika z art. 25 ust. 1d-1e ustawy emerytalnej.
Wysokość emerytury obliczonej według nowych zasad zależy więc m.in. od zgromadzonych w ciągu całego życia składek emerytalnych (na indywidualnym koncie ubezpieczonego i subkoncie) oraz od tzw. średniej oczekiwanej dalszej długości trwania życia.
Co ważne, wiek ubezpieczonego w dniu przejścia na emeryturę wyraża się w ukończonych latach i miesiącach. Natomiast średnie dalsze trwanie życia ustala się wspólnie dla mężczyzn i kobiet oraz wyraża się w miesiącach. Tablice trwania życia ogłasza corocznie Prezes GUS.
Wzór na obliczenie nowej emerytury
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|