Składki ZUS od premii, nagród i odpraw - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 43 (1500) z dnia 28.05.2018
Składka na Fundusz Pracy od premii kwartalnej
Pracownik zatrudniony w spółce na 1/4 etatu uzyskuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 1.400 zł. Raz na kwartał wypłacana jest mu również premia i wtedy łączna kwota otrzymanego przez niego w danym miesiącu przychodu przewyższa wysokość minimalnego wynagrodzenia. Czy wtedy musimy opłacać za niego składkę na Fundusz Pracy?
Składkę na Fundusz Pracy za pracownika pracodawca opłaca od kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego jej ograniczenia), wynoszącej w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2018 r. minimalna płaca wynosi 2.100 zł). Taka zasada wynika z art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.).
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, pracodawca zasadniczo nie nalicza i nie opłaca za pracownika składki na Fundusz Pracy, ponieważ jego miesięczne wynagrodzenie podlegające składkom emerytalno-rentowym jest niższe niż minimalna płaca (1.400 zł < 2.100 zł). Składka na ten Fundusz będzie natomiast należna w tym miesiącu, w którym pracownikowi (o ile nie ukończył odpowiedniego wieku), oprócz wynagrodzenia zasadniczego, pracodawca wypłaci dodatkowo premię. Wtedy bowiem jego łączny przychód podlegający składkom ZUS wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
Składki na Fundusz Pracy nie opłaca się za pracownika, który ukończył co najmniej 55 lat - w przypadku kobiet i 60 lat - w przypadku mężczyzn.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|