Składki ZUS od premii, nagród i odpraw - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 43 (1500) z dnia 28.05.2018
Oskładkowanie premii rocznej
Na koniec 2018 r. zamierzamy wypłacić pracownikom premie roczne. Zgodnie ze zmienionym od 1 listopada 2017 r. regulaminem wynagradzania będą one przysługiwały pracownikom, którzy przepracowali w firmie pełny okres rozliczeniowy, tj. od 1 listopada danego roku do 31 października następnego roku i za ten okres są one przyznawane. Pracownicy mają do niej prawo, mimo wystąpienia w okresie rozliczeniowym nieobecności w pracy spowodowanych chorobą, trwających nieprzerwanie do 33 dni. Corocznie, na początku okresu rozliczeniowego, każdy pracownik ma przez swojego przełożonego jasno określone cele, które powinien zrealizować, aby uzyskać premię. Czy premia roczna, w części przysługującej pracownikowi za czas choroby przez pierwsze 33 dni w danym okresie rozliczeniowym, będzie zwolniona ze składek ZUS?
NIE. Całą wypłaconą pracownikom premię roczną pracodawca powinien oskładkować niezależnie od tego, czy będzie ona należna za okres choroby, czy nie.
U osób zatrudnionych na etacie z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych wyłączone są składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku (chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Takie zwolnienie ze składek określa § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego. Przepis ten zastrzega jednak, iż składniki wynagrodzenia powinny być wypłacane w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, za okres pobierania przez pracownika wymienionych świadczeń chorobowych. Trzeba też pamiętać, że zwolnieniu ze składek podlega jedynie ta część składnika wynagrodzenia, która przysługuje pracownikowi za okres pobierania przez niego świadczeń chorobowych. Mogą z niego korzystać tylko te składniki wynagrodzenia, które mają charakter roszczeniowy, tzn. gdy ich niewypłacenie przez pracodawcę rodzi po stronie pracownika roszczenie o ich wypłatę.
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, premia roczna będzie przysługiwała pracownikowi - na podstawie regulaminu wynagradzania - za czas nieprzerwanej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą, trwającej przez pierwsze 33 dni w danym okresie rozliczeniowym. Z pytania nie wynika też, aby obowiązujący u pracodawcy regulamin wynagradzania zawierał jakiekolwiek informacje na temat charakteru premii oraz warunków jej przyznawania. Pracownik nie ma zatem żadnej gwarancji, np. wynikającej z przepisów płacowych, uzyskania premii. O warunkach jej przyznania dowiaduje się na początku okresu rozliczeniowego, za który premia jest przyznawana - od bezpośredniego przełożonego. W takim przypadku należy zatem oskładkować wypłaconą premię. Aby skorzystać ze zwolnienia wynikającego z § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego, prawo pracownika do danego składnika wynagrodzenia (tu: premii) musi bowiem jednoznacznie wynikać z układów zbiorowych pracy lub przepisów wewnętrznych regulujących kwestie wynagradzania. Sama deklaracja pracodawcy co do roszczeniowego charakteru danego składnika wynagrodzenia i ustne uzgodnienia odnośnie jego przyznania, nie stanowią w takim przypadku wystarczającej przesłanki do jego wyłączenia z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych (por. interpretację Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 16 września 2016 r., znak: DI/100000/43/792/2016).
Wypłacona przez pracodawcę premia jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy, który podlega oskładkowaniu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|