Składki ZUS od premii, nagród i odpraw - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 43 (1500) z dnia 28.05.2018
Oskładkowanie rzeczowej jubileuszówki
Z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych nie można wyłączyć nagród jubileuszowych mających postać nagród rzeczowych, wraz z którymi wypłacane jest świadczenie pieniężne. Tak stwierdził Oddział ZUS w Gdańsku w interpretacji z dnia 8 sierpnia 2017 r., znak: DI/100000/43/773/2017.
Pracodawca, który wystąpił o wydanie interpretacji, planował zmienić obowiązujący u niego regulamin wynagradzania. Po wprowadzeniu zmian zatrudnieni u niego pracownicy byliby uprawnieni - nie częściej niż co 5 lat - do nagrody jubileuszowej, mającej postać świadczenia rzeczowego oraz dodatkowo świadczenia pieniężnego stanowiącego równowartość należnego podatku VAT od nagrody rzeczowej. Sądził on, że zarówno świadczenia pieniężne, jak i rzeczowe można zwolnić ze składek. Jako podstawę prawną zwolnienia składkowego pracodawca wskazał § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia składkowego. Zgodnie z tym przepisem, nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat, korzystają z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (a w konsekwencji także z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne).
ZUS nie zgodził się z tym stanowiskiem. Organ rentowy stwierdził, że z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia składkowego wynika wprost, iż wyłączeniu z podstawy wymiaru składek podlegają nagrody jubileuszowe mające postać gratyfikacji. Wyraz "gratyfikacja" w myśl definicji słownikowych, oznacza "specjalne dodatkowe wynagrodzenie wypłacane za pewne zasługi lub z pewnej okazji", jak również "dodatkowe zwykle jednorazowe wynagrodzenie pieniężne wypłacone pracownikowi jako nagroda za specjalne zasługi z okazji np. jubileuszu firmy". Definiując to pojęcie ZUS powołał się na internetowy Słownik Języka Polskiego oraz Słownik Języka Polskiego PWN w wersji elektronicznej 2017.
Zatem w oparciu o § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia składkowego z wyłączenia z podstawy wymiaru składek może korzystać wyłącznie świadczenie mające postać gratyfikacji, czyli w istocie postać świadczenia pieniężnego. Inne rozumienie tego przepisu prowadziłoby bowiem do uznania, że każde świadczenie, nie tylko pieniężne, ale też mające charakter rzeczowy, korzystałoby jako nagroda jubileuszowa ze zwolnienia składkowego. Tym samym zapis wskazujący na gratyfikacje byłby zbędny. Wartości przyznawanych "jubileuszówek" mających postać nagród rzeczowych oraz wypłacanych przy tej okazji świadczeń pieniężnych (związanych de facto z nagrodą rzeczową) nie można zatem wyłączyć z podstawy wymiaru składek.
W uzupełnieniu warto dodać, że ze zwolnienia z oskładkowania, na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia składkowego, może korzystać wartość upominku przekazywanego pracownikom wraz z pieniężną nagrodą jubileuszową, zgodnie z obowiązującym u pracodawcy np. zakładowym układem zbiorowym pracy, w przypadku gdy upominek stanowi integralny, nierozerwalny element tej nagrody (por. interpretację indywidualną Oddziału ZUS w Lublinie z dnia 30 grudnia 2013 r., znak: WPI/200000/451/1664/2013).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|