Zgłaszanie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny przedsiębiorcy
Zgodnie z art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej, za członka rodziny uważa się:
- dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,
- małżonka,
- wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (np. ojca, matkę, dziadka, babcię).
Przedsiębiorca samodzielnie dokonuje zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny na formularzu ZUS ZCNA. Osoby będące przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców, mogą dokonać zgłoszenia członków rodziny na podstawie przepisów ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.
Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej).
Jeżeli członek rodziny przestaje spełniać warunki określone w ustawie zdrowotnej, należy dokonać wyrejestrowania go z ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA, np. gdy dziecko w wieku 24 lat, niebędące niepełnosprawnym w stopniu znacznym, ukończyło naukę w szkole wyższej. Wyrejestrowania członka rodziny dokonuje się także w razie ustania ubezpieczeń osoby ubezpieczonej (np. przedsiębiorcy).
W przypadku członków rodziny do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym wystarczy zgłoszenie do tego ubezpieczenia przez jedną osobę podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, z tym że wnuki mogą zostać zgłoszone tylko w przypadku, gdy żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie art. 66 ust. 1 ustawy zdrowotnej lub nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek albo ubezpieczeniu dobrowolnemu. Przykładowo, niepełnoletnie dziecko, którego oboje rodzice podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, może zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez ojca lub przez matkę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|