Składki za pracownika po ustaleniu prawa do renty
W czerwcu 2018 r. pracownik, zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 0 0, przedłożył pracodawcy decyzję o rencie rodzinnej przyznanej mu od 19 marca 2018 r. Z jaką datą w tej sytuacji mamy dokonać zmiany kodu tytułu ubezpieczenia tej osobie?
Zmiany kodu tytułu ubezpieczenia najlepiej dokonać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik powiadomił pracodawcę o ustalonym prawie do renty rodzinnej.
Kod tytułu ubezpieczenia składa się z sześciu znaków oznaczających: podmiot podstawowy wraz z rozszerzeniem (4 znaki), informację o ustalonym bądź nieustalonym prawie do emerytury lub renty (1 znak) oraz stopień niepełnosprawności (1 znak). Jeżeli pracownik przedłożył pracodawcy decyzję o ustalonym prawie do renty, to należy dokonać zmiany piątej cyfry kodu tytułu ubezpieczenia, tj. wpisując cyfrę 2.
Druki ZUS ZWUA i ZUS ZUA dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Składki ZUS.
O zmianach danych wykazanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń dotyczących m.in. kodu tytułu ubezpieczenia, płatnik składek zawiadamia ZUS poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń zawierającego prawidłowe dane. Tak wynika z art. 36 ust. 14 ustawy systemowej. Stąd za pracownika, który był dotychczas zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 0 0, a obecnie przedłożył decyzję o ustaleniu prawa do renty rodzinnej od 19 marca 2018 r. pracodawca powinien przekazać:
- zgłoszenie wyrejestrowania z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 0 0, a następnie
- zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 2 0.
Wobec tego, że prawo do renty rodzinnej nie ma wpływu na podleganie ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę ani na rozliczanie składek, powiadomienia ZUS o zmianie kodu tytułu ubezpieczenia pracownika można dokonać:
- na bieżąco, tj. od dnia otrzymania informacji (tj. w trakcie miesiąca kalendarzowego) lub od pierwszego dnia następnego miesiąca po jej otrzymaniu - przy czym zastosowanie tego rozwiązania pozwoli pracodawcy uniknąć sporządzania za dany miesiąc dwóch raportów rozliczeniowych, tj. z dotychczasowym i nowym kodem tytułu ubezpieczenia lub
- od dnia uzyskania przez pracownika uprawnień do renty rodzinnej (tu od 19 marca 2018 r.).
Jeżeli wskazany w pytaniu pracodawca zmiany kodu tytułu ubezpieczenia dokona w trakcie miesiąca czerwca br., to za ten miesiąc powinien wykazać pracownika w dwóch blokach raportu ZUS RCA, z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia. Wówczas podstawy wymiaru składek wylicza proporcjonalnie do ilości dni podlegania ubezpieczeniom w danym miesiącu z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia. Natomiast gdy zmiany kodu tytułu ubezpieczenia pracodawca dokona z datą od 19 marca 2018 r., wtedy powinien przekazać do ZUS korekty dokumentów rozliczeniowych składanych za marzec, kwiecień i maj 2018 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|