Składka na FEP w przypadku zatrudnienia emeryta przy pracy szczególnej
1) Zatrudniliśmy pracownika (mężczyznę) z ustalonym prawem do emerytury. Będzie on wykonywał pracę (w niepełnym wymiarze czasu pracy) w tzw. szczególnych warunkach. Czy mamy obowiązek opłacać za niego składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, jeżeli jest on zatrudniony na niepełnym etacie?
Zatrudnienie pracownika-emeryta do wykonywania pracy w szczególnych warunkach w niepełnym wymiarze etatu zasadniczo nie zwalnia pracodawcy z obowiązku opłacania za niego składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (dalej: FEP).
Obowiązek opłacania składki na FEP wynika z ustawy o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 664 ze zm.), zwanej dalej ustawą pomostową. Zgodnie z art. 35 ust. 1 tego aktu, składki na FEP opłaca się za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:
- urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
- wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy pomostowej, dalej prace szczególne (patrz tabela).
Obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika spełniającego te warunki, powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy szczególnej, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tej pracy.
Ustawa pomostowa nie przewiduje zwolnienia z obowiązku opłacania składki na FEP za pracownika wykonującego pracę szczególną, który ma ustalone prawo do emerytury. Co istotne, opłaca się ją także za pracownika wykonującego taką pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (por. uchwała SN w składzie 7 sędziów z 28 września 2016 r., sygn. akt III UZP 10/16) oraz za pracownika, który nie nabędzie w przyszłości prawa do emerytury pomostowej, gdyż nie spełnia warunków. Przepis art. 35 ust. 1 ustawy pomostowej nie uzależnia bowiem obowiązku opłacania tej składki od wymiaru czasu pracy, odsyła jedynie do przepisów art. 3 ust. 1 i 3 tego aktu, które definiują pojęcia tzw. pracy szczególnej.
Jeżeli więc zatrudniany pracownik, o którym mowa w pytaniu, urodził się po 31 grudnia 1948 r. i wykonuje pracę szczególną, pracodawca obowiązany jest opłacać za niego składkę na FEP. Ustala się ją w wysokości 1,5% liczonej od kwoty stanowiącej dla pracownika podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych.
Charakterystyka prac szczególnych |
Prace w szczególnych warunkach wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych |
Prace związane z czynnikami ryzyka, które wraz z wiekiem pracownika mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Wykonywane są w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które, mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej, stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. |
Prace o szczególnym charakterze wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych |
Prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się. |
2) W jaki sposób dokonać zgłoszenia takiego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS?
Zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń w ZUS dokonuje się na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 X X w terminie 7 dni od daty powstania ich obowiązku. Dla osoby z ustalonym prawem do emerytury należy wpisać w piątym znaku kodu cyfrę "1".
Oprócz tego płatnik składek ma też obowiązek informować ZUS o zatrudnieniu pracowników przy pracach szczególnych na formularzu ZUS ZSWA - do 31 marca danego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy. Informacja ta zawiera m.in. dane identyfikacyjne osoby wykonującej prace szczególne, tj. blok III.A., czyli: nazwisko i imię, datę urodzenia, numer PESEL, a w razie gdy pracownikowi nie nadano numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu. Natomiast w bloku III.B. wpisuje się m.in. okres wykonywania pracy szczególnej.
Niezależnie jednak od obowiązków zgłoszeniowych wobec organu rentowego, płatnik składek jest obowiązany prowadzić wykaz stanowisk pracy, na których są wykonywane tzw. prace szczególne oraz ewidencję pracowników, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|