Dwie umowy zlecenia z rencistą
Osoba mająca ustalone prawo do renty wykonuje w mojej firmie umowę zlecenia. Zgłosiłam ją z tego tytułu do wszystkich ubezpieczeń (społecznych i zdrowotnego) w ZUS. W konsekwencji opłacam za nią składki ubezpieczeniowe od kwoty wypłaconego jej w danym miesiącu wynagrodzenia ze zlecenia. Dodatkowo zamierzam zawrzeć z nią drugą taką umowę (na inny rodzaj prac, niż określone w pierwszej umowie). Czy z drugiej umowy zlecenia mam ją zgłosić tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego?
Dla ustalenia obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu drugiej wykonywanej umowy zlecenia istotne jest w jakiej wysokości zleceniobiorca uzyskuje w danym miesiącu przychód (podlegający składkom ZUS) z pierwszej zawartej z nim umowy zlecenia. Gdy będzie on co najmniej równy odpowiedniej kwocie, wtedy druga umowa zlecenia będzie stanowić dla zleceniobiorcy tytuł jedynie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli natomiast warunek ten nie zostanie spełniony, wówczas drugie zlecenie będzie powodować tytuł również do wszystkich ubezpieczeń (tj. społecznych i zdrowotnego) w ZUS.
W przypadku zawarcia przez emeryta lub rencistę jednej umowy zlecenia osoba ta podlega z tytułu jej wykonywania obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w ZUS. Z kolei w sytuacji zawarcia przez taką osobę więcej niż jednej umowy zlecenia, kolejne umowy będą powodowały obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (w konsekwencji ubezpieczenia wypadkowego), do czasu aż łączna podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia osiągnie kwotę minimalnego wynagrodzenia. Dopiero kolejna zawarta przez daną osobę umowa zlecenia nie będzie stanowić już obowiązku tych ubezpieczeń. Tak wynika z art. 9 ust. 4a w związku z art. 9 ust. 2c ustawy systemowej.
Jeżeli więc podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe zleceniobiorcy, o którym mowa w pytaniu, z pierwszej umowy zlecenia w danym miesiącu osiąga kwotę minimalnej płacy, wtedy z drugiej takiej umowy Czytelniczka zgłosi go tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli jednak pierwsza umowa zlecenia nie spełni tego warunku, wtedy ubezpieczeniom społecznym osoba taka podlega obowiązkowo z tytułu obu umów zlecenia.
Z każdej jednak umowy zlecenia (niezależnie od wysokości oskładkowanego przychodu) obowiązkowa jest dla zleceniobiorcy składka na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (m.in. z tytułu umowy zlecenia) ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie (art. 82 ust. 2 ustawy zdrowotnej).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|