Urlopy wypoczynkowe w praktyce - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018
Utrata stopnia niepełnosprawności a godzinowy wymiar urlopu
Pracownik do 7 maja 2018 r. legitymował się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Obowiązywały go wówczas skrócone normy czasu pracy i jeden jego dzień urlopu odpowiadał 7 godzinom. Od 8 maja 2018 r. obniżono mu stopień niepełnosprawności do lekkiego. Obecnie świadczy pracę po 8 godzin na dobę. Posiada kilka dni zaległego urlopu z 2017 r. (kodeksowego i dodatkowego) i cały urlop z 2018 r. Jak obecnie przeliczać na godziny przysługujący mu urlop?
Przeliczenia wymiaru urlopu na godziny należy dokonywać według normy czasu pracy obowiązującej pracownika w dniu udzielania urlopu. Zasada ta dotyczy także urlopu zaległego.
Jak stanowi art. 1542 § 1 K.p. urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Wymaga to przeliczenia puli urlopowej na godziny. Zasadą jest, że przy udzielaniu urlopu w podany sposób jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. W razie gdy pracownik jest objęty niższą normą dobową czasu pracy, wynikającą z odrębnych przepisów, stosuje się odpowiednio tę niższą normę. Tak jest np. w przypadku niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, których obowiązują skrócone normy czasu pracy określone w art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej... (Dz. U. z 2018 r. poz. 511).
Biorąc pod uwagę powołane przepisy, przeliczenia urlopu na godziny należy dokonać dopiero przy udzielaniu urlopu, z uwzględnieniem normy dobowej obowiązującej pracownika w tym czasie. Dopuszczalne jest też ustalenie godzinowej puli urlopowej już w momencie nabycia przez pracownika prawa do urlopu, np. 1 stycznia danego roku, ale w razie zmiany dobowej normy czasu pracy pracownika trzeba będzie dokonać ponownych przeliczeń.
Należy jeszcze odnieść się do tego, jak kształtuje się prawo do urlopu dodatkowego w sytuacji, gdy pracownik legitymujący się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności traci status osoby niepełnosprawnej lub zostanie zaliczony do lekkiego stopnia niepełnosprawności. W tej sprawie wypowiedziało się Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Na stronie internetowej www.niepelnosprawni.gov.pl, stwierdziło, że: "(...) Jeżeli osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności utraci status osoby niepełnosprawnej lub też zostanie zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności, nie traci prawa do urlopów, do których nabyła prawo przed utratą tego statusu lub zmianą stopnia niepełnosprawności na lekki (zarówno zaległych, jak i bieżących). W takim przypadku brak jest podstaw do zastosowania zasady urlopu w wymiarze proporcjonalnym. Utrata bądź zmiana stopnia niepełnosprawności powoduje utratę prawa do kolejnego, dodatkowego urlopu wypoczynkowego".
W omawianej sytuacji urlop (zaległy bądź bieżący) udzielany pracownikowi w czasie, kiedy obowiązuje go już 8-godzinna norma dobowa czasu pracy, należy przeliczać według tej normy.
Przykład
Pracownik zatrudniony u pracodawcy od kilku lat na pełny etat do 7 maja 2018 r. posiadał umiarkowany stopień niepełnosprawności. Obowiązywała go norma dobowa wynosząca 7 godz. Od 8 maja br. stopień ten obniżono do lekkiego i pracownika obowiązuje już 8-godzinna norma dobowa. Posiada on 4 dni zaległego urlopu kodeksowego i 3 dni urlopu dodatkowego z 2017 r. W dniu 1 stycznia br. pracownik nabył prawo do urlopu dodatkowego w pełnym wymiarze na poczet 2018 r. Straci do niego prawo dopiero od 2019 r. Wszystkie obecnie udzielane pracownikowi urlopy zaległe i bieżące należy przeliczać przy normie wynoszącej 8 godzin. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|