Urlopy wypoczynkowe w praktyce - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018
Urlop pracownika zatrudnionego na część etatu
Pracownik mający ponad 10-letni staż pracy został zatrudniony od 1 czerwca 2018 r. na okres 2 lat w wymiarze 1/4 etatu. Ile urlopu przysługuje mu w bieżącym roku i jak go udzielać, jeżeli wykonuje pracę po 2 godziny na dobę (poniedziałek-piątek)? W okresie od stycznia do końca maja br. nie był nigdzie zatrudniony.
Wymiar urlopu pracownika niepełnoetatowego ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, biorąc za podstawę wymiar urlopu wynikający ze stażu pracy. Jeżeli z wyliczeń wychodzi niepełny dzień urlopu, to zaokrągla się go w górę do pełnego dnia. W myśl art. 154 § 1 K.p. wymiar urlopu wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 K.p.). Przy udzielaniu urlopu jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 2 K.p.). Jeżeli jednak pracownika obowiązują niższe normy czasu pracy, to przy udzielaniu urlopu stosuje się te niższe normy.
W przypadku pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą, przy ustalaniu urlopu stosuje się art. 1551 § 1 pkt 2 K.p. Stanowi on, że jeżeli w trakcie roku kalendarzowego ustaje stosunek pracy pracownika uprawnionego do kolejnego urlopu, przysługuje mu u kolejnego pracodawcy urlop:
- w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
- w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 1551 K.p. kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 K.p. Ponadto niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Jednakże wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 § 1 i 2 K.p.
Z przepisów prawa urlopowego wynika także, że jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca. Przepis ten nie dotyczy sytuacji wskazanej w pytaniu.
Przykład
Pracownik podjął zatrudnienie 1 czerwca br. na 1/4 etatu. Wykonuje on pracę po 2 godziny dziennie w podstawowym systemie czasu pracy w dniach od poniedziałku do piątku. Posiada on ponad 10-letni staż pracy. W okresie od 1 stycznia do 31 maja br. nie był nigdzie zatrudniony. Obowiązuje go 8-godzinna dobowa norma czasu pracy. Wymiar urlopu pracownika w 2018 r. należy ustalić jako podwójnie proporcjonalny: do wymiaru etatu i do okresu zatrudnienia w br. Wymiar urlopu pracownika w 2018 r.: 26 dni × 1/4 etatu = 6,5, po zaokrągleniu 7 dni, 7 dni × 7/12 = 4,08, po zaokrągleniu 5 dni, 5 dni × 8 godz. = 40 godz. Przy udzielaniu urlopu należy pracownikowi za każdy jego dzień odliczyć z godzinowej puli urlopowej 2 godziny (po tyle godzin dziennie wykonuje pracę). Zatem w 2018 r. pracownik może skorzystać z 20 dni urlopowego wypoczynku, co wynika z wyliczenia: 40 godz. : 2 godz. = 20 dni. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|