Urlopy wypoczynkowe w praktyce - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018
Prawo do pierwszego urlopu tylko w roku pierwszej pracy
Pracownik został zatrudniony w naszej firmie od 4 czerwca 2018 r. na czas określony wynoszący dwa lata. Jest to jego pierwsza praca w życiu zawodowym. Czy tylko w 2018 r. przysługuje mu urlop po przepracowaniu każdego miesiąca? Czy w nowym roku będzie miał już prawo do 20 dni urlopu, czy nadal po każdym miesiącu aż do upływu 12 miesięcy zatrudnienia?
Tylko rok 2018 jest dla pracownika pierwszym rokiem aktywności zawodowej, w którym nabywa on urlop sukcesywnie po przepracowaniu każdego miesiąca. W 2019 r. będzie mu już przysługiwało prawo do urlopu kolejnego.
Jak stanowi art. 153 § 1 K.p. pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Regulacja ta odnosi się do roku kalendarzowego, w którym pracownik podjął swoją pierwszą pracę. Oznacza to, że tylko w tym roku kalendarzowym pracownik nabywa prawo do urlopu cząstkowego dopiero po przepracowaniu miesiąca, czyli z dołu.
Należy jeszcze wyjaśnić, że zasada nabywania prawa do pierwszego urlopu odnosi się do całego roku kalendarzowego, w którym pracownik podjął swoją pierwszą pracę, bez względu na to, czy był w tym roku zatrudniony u jednego pracodawcy, czy u kilku.
Zatem w przedstawionej w pytaniu sytuacji pracownik w 2018 r. nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1/12 z 20 dni (1,66 dnia) po każdym przepracowanym miesiącu, co będzie miało miejsce 3 lipca, 3 sierpnia, 3 września, itd. Wymiar pierwszego urlopu nie podlega zaokrągleniu. Natomiast już w dniu 1 stycznia 2019 r. nabędzie prawo do 20 dni urlopu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|