Urlopy wypoczynkowe w praktyce - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018
Wynagrodzenia urlopowe za urlop na przełomie miesięcy
Pracownik złożył wniosek o urlop wypoczynkowy na okres od 28 maja do 8 czerwca 2018 r. Ponadto wystąpił też o urlop na 18 czerwca 2018 r. Czy w obydwu przypadkach zasady naliczania wynagrodzenia za urlop są takie same?
Zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu...
Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu (§ 7 rozporządzenia). Jeżeli zatem wszystkie składniki wynagrodzenia określone są w stawce miesięcznej w stałej wysokości, to w miesiącu wykorzystywania urlopu, zakładając niewystąpienie w tym czasie innych nieobecności, pracownikowi przysługuje takie samo wynagrodzenie, jak gdyby przez cały miesiąc normalnie pracował. W takiej sytuacji nie dokonuje się żadnych obliczeń.
W przypadku, gdy pracownik jest wynagradzany według zmiennych składników wynagrodzenia przysługujących za okresy nie dłuższe niż miesiąc, wypłaca się je w przyjętych terminach wypłaty tych składników, przy czym okres urlopu jest traktowany na równi z okresem wykonywania pracy.
Natomiast według § 8 ust. 1 i 2 wymienionego rozporządzenia, składniki zmienne przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc są uwzględniane w wynagrodzeniu urlopowym w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (lub z 12 miesięcy w przypadkach znacznego wahania wysokości tych składników). Tak ustalone wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego.
Jeżeli wynagrodzenie pracownika ma charakter mieszany, a więc składa się zarówno z części stałej, jak i zmiennej, to wynagrodzenie urlopowe ustala się według zasad właściwych dla danej grupy składników.
Zarówno art. 172 K.p., jak i § 8 powołanego rozporządzenia posługują się sformułowaniem "miesiąc rozpoczęcia urlopu". Zatem w przypadku urlopu przypadającego na przełomie miesięcy, ustalając wynagrodzenie za ten okres nie ma potrzeby odrębnego obliczania podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego dla każdego z nich (oblicza się ją z miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a nie poprzedzających miesiąc wykorzystywania urlopu). Zasada ta obowiązuje jednak tylko wówczas, gdy urlop wypoczynkowy przypadający na przełomie miesięcy ma charakter ciągły, tzn. nie ma przerwy lub przerwa obejmuje dni będące dla pracownika dniami wolnymi od pracy (np. niepracujące weekendy lub święta). Naszym zdaniem nie ma przy tym znaczenia czy pracodawca udzielił tego urlopu na podstawie jednego, czy dwóch wniosków.
Jeśli jednak pracodawca zaaprobował urlop pracownika na podstawie dwóch wniosków urlopowych i jeden z nich wypadał na przełomie miesiąca, a z drugiego pracownik korzysta po przerwie, podczas której pracował, to pracodawca powinien ustalić podstawę na nowo.
Przykład
Pracownik pracujący w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku złożył wniosek o urlop wypoczynkowy od 28 maja do 8 czerwca br., a następnie kolejny na dzień 18 czerwca br. Pracodawca ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego za maj br. (miesiąc rozpoczęcia urlopu) powinien wziąć pod uwagę składniki zmienne miesięczne w wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, czyli od lutego do kwietnia 2018 r. Ta sama podstawa obowiązuje względem wynagrodzenia za nieprzerwaną część urlopu w czerwcu br. W przypadku wynagrodzenia urlopowego za 18 czerwca br. należy wziąć pod uwagę składniki zmienne w wysokości wypłaconej pracownikowi od marca do maja 2018 r., ponieważ miesiącem rozpoczęcia urlopu był czerwiec. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|