Urlopy wypoczynkowe w praktyce - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018
Skorygowanie wymiaru urlopu wypoczynkowego
W połowie marca 2018 r. zatrudniliśmy w ramach 3-miesięcznej umowy na okres próbny pracownika posiadającego ponad 10-letni staż urlopowy. Poprzednią umowę o pracę, w innej firmie, zakończył on na początku marca br. Wykorzystał w czasie jej trwania urlop wypoczynkowy w wymiarze wyższym niż należny mu proporcjonalnie do okresu przepracowanego. Jak rozliczyć jego urlop za bieżący rok, jeżeli po umowie na okres próbny został zatrudniony na stałe?
Sposób ustalania wymiaru urlopu w razie zmiany miejsca pracy w trakcie roku kalendarzowego przez osobę uprawnioną do tzw. urlopu kolejnego określa art. 1551 K.p. W myśl powołanej regulacji, w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, przysługuje mu:
- u dotychczasowego pracodawcy - urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
- u kolejnego pracodawcy - urlop w wymiarze:
- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego albo
- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z proporcji do okresu zatrudnienia, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze.
Należy dodać, że regulację dotyczącą urlopu proporcjonalnego u kolejnego pracodawcy stosuje się też do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy ale w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.
Nowy pracodawca ma więc prawo do ograniczenia uprawnień urlopowych, gdy uprzednio były wykorzystane w wyższym wymiarze niż należny. Musi jednak pamiętać, że łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.
Zasadę proporcji należy zastosować także do kolejnego (nowego) okresu zatrudnienia w tej samej firmie. Nie sumuje się zatem okresów zatrudnienia (za okres zakończonego zatrudnienia pracownik nabył już prawo do określonej ilości dni urlopu i mógł z nich w tym okresie bez przeszkód korzystać), a jedynie przestrzega maksymalnego wymiaru urlopu w roku (20 lub 26 dni), co wynika z art. 1553 § 2 K.p.
Przy ustalaniu wymiaru urlopu w wymiarze proporcjonalnym kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego za cały rok. Ponadto niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, a niepełny dzień urlopu w górę do pełnego dnia. Dodatkowo, jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.
Przykład
Pracownik był zatrudniony w zakładzie X w ramach umowy na czas nieokreślony, którą rozwiązano za porozumieniem stron 5 marca 2018 r. W dniu 1 stycznia br. nabył prawo do 26 dni urlopu, z czego wykorzystał 8 dni. Jednak z tytułu zatrudnienia przysługiwało mu 7 dni urlopu, zgodnie z wyliczeniem: 3/12 × 26 dni = 6,5, po zaokrągleniu 7 dni. Wykorzystał więc o 1 dzień urlopu za dużo, tj. 8 dni - 7 dni = 1 dzień. Kolejną umowę o pracę nawiązał z zakładem Y najpierw na okres próbny od 12 marca do 11 czerwca 2018 r., a następnie na czas nieokreślony od 12 czerwca 2018 r. W dniu 12 marca br. pracownik nabył u pracodawcy Y prawo do 6 dni urlopu wypoczynkowego, według wyliczenia:
Natomiast 12 czerwca br. pracownik nabył prawo do 12 dni urlopu, według wyliczenia:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|