Urlopy wypoczynkowe w praktyce - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018
Urlop wypoczynkowy także za okres zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy
W okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Czy w czasie tego wypowiedzenia pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, za który należy wypłacić ekwiwalent?
TAK. Za cały okres zatrudnienia pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy. Okres ten trwa od dnia nawiązania stosunku pracy do ostatniego dnia zatrudnienia. Za niewykorzystany w naturze w czasie trwania stosunku pracy urlop wypoczynkowy należy pracownikowi wypłacić w dniu rozwiązania umowy ekwiwalent pieniężny.
Jak stanowi art. 362 K.p., w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okres ten jest traktowany jak okres pracy dla nabycia uprawnień pracowniczych, w tym urlopu wypoczynkowego. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. akt II PK 12/11, wskazał kiedy kończy się okres zatrudnienia. Uznał w nim, że: "Staż zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia, trwa do końca rozwiązania umowy, a nie do dnia jego rozpoczęcia".
Zatem w omawianej sytuacji pracodawca jest obowiązany ustalić wymiar urlopu proporcjonalnie do okresu zatrudnienia (ostatniego dnia) pracownika. Za część niewykorzystanego urlopu do dnia rozwiązania umowy o pracę, w ostatnim dniu stosunku pracy, należy wypłacić ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 K.p.).
Trzeba zauważyć, że zanim pracodawca w okresie wypowiedzenia zwolni pracownika z obowiązku wykonywania pracy, mógłby wysłać go na urlop, zarówno zaległy, jak i bieżący. Zwłaszcza że w okresie wypowiedzenia pracownik musi, jeżeli tak nakaże mu pracodawca, wykorzystać urlop. Jak bowiem stanowi art. 1671 K.p. w okresie wypowiedzenia pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 K.p.
Wysłanie pracownika na urlop przed zwolnieniem go z obowiązku świadczenia pracy nie narazi pracodawcy na dodatkowe koszty, które musi ponieść na wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Przykład
Umowa pełnoetatowego pracownika rozwiąże się 31 lipca 2018 r. po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia. Pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu. W okresie wypowiedzenia pracodawca zwolnił go z obowiązku wykonywania pracy, jednak nie wysłał go na urlop. Pracownik posiada 5 dni niewykorzystanego urlopu zaległego z 2017 r. i cały urlop z 2018 r. W dniu 31 lipca 2018 r. pracodawca będzie obowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny zarówno za urlop zaległy, jak i bieżący. Wymiar urlopu za 2018 r. wynosi 16 dni, tj. 26 dni × 7/12 = 15,16, po zaokrągleniu 16 dni. Zatem ekwiwalent za urlop przysługuje pracownikowi łącznie za 21 dni, tj. 5 dni + 16 dni. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|