Urlopy wypoczynkowe w praktyce - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018
Podział urlopu wypoczynkowego na krótsze części
Jak stanowią przepisy Kodeksu pracy, jedna część urlopu wypoczynkowego pracownika nie może być krótsza niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Co należy zrobić, gdy z przyczyn niezależnych od pracodawcy pracownik nie może skorzystać z co najmniej 14-dniowego wypoczynku?
Co do zasady, urlop powinien być udzielony w danym roku kalendarzowym w całości, jako jeden nieprzerwany okres, tj. wykorzystywany w wymiarze przysługującym pracownikowi w danym roku kalendarzowym, z wyłączeniem urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 K.p., czyli na żądanie. Tak wynika z art. 152 § 1 K.p.
Dzielenie urlopu na części może nastąpić tylko na wniosek pracownika, z tym że przynajmniej jedna część powinna umożliwiać wypoczynek trwający nie krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 K.p.). Przepis ten ma zapobiegać nadmiernemu rozdrabnianiu urlopów i zapewnić pracownikowi warunki do faktycznej regeneracji sił.
Naruszeniem przepisów prawa pracy będzie zatem planowanie pracownikowi urlopu niezgodnie z tą zasadą, np. na pojedyncze dni w ciągu roku. Może się jednak zdarzyć, że mimo prawidłowego zaplanowania urlopu, pracownik nie skorzysta z 14-dniowego wypoczynku.
Jeśli pracodawca z przyczyn od siebie niezależnych nie jest w stanie udzielić pracownikowi urlopu w ustalonym w art. 162 K.p. minimalnym wymiarze, to takie działanie, choć narusza zasady z art. 152 i 162 K.p., nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Nie ma zatem podstaw do zastosowania jakiejkolwiek sankcji w stosunku do pracodawcy.
Zgodnie z art. 282 § 1 pkt 2 K.p. wykroczeniem przeciwko prawom pracownika jest nieudzielenie pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie jego wymiaru.
Przykład
Pracownik do kwietnia 2018 r. wykorzystał 16 dni urlopu wypoczynkowego, które wybierał w częściach, w różnych długościach i odstępach czasu. Od 28 maja br. rozpoczął zaplanowany urlop mający trwać nieprzerwanie 14 dni kalendarzowych. Jednak 1 czerwca br. uległ wypadkowi komunikacyjnemu i lekarz przewiduje, że okres rekonwalescencji potrwa około roku. Stosownie do art. 165 pkt 1 K.p., niewykorzystaną część urlopu w wymiarze, jaki pracownikowi pozostał, pracodawca udzieli po jego powrocie do pracy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|