Urlopy wypoczynkowe w praktyce - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018
Wymiar urlopu wypoczynkowego i dodatkowego po bezpłatnym
Pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu kodeksowego i 10 dni urlopu dodatkowego z tytułu niepełnosprawności. W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2018 r. przebywał on na urlopie bezpłatnym. Ile dni urlopu podstawowego i dodatkowego przysługuje mu w 2018 r.?
W przedstawionej sytuacji wymiar urlopu wypoczynkowego i urlopu dodatkowego z tytułu niepełnosprawności za 2018 r. należy ustalić w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia po powrocie pracownika do pracy. Zastosowanie znajdzie tu art. 1552 K.p., który stanowi, że pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie m.in. urlopu bezpłatnego, przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym. Ustala się go zgodnie z art. 1551 § 1 pkt 2 K.p., co oznacza, że urlop wypoczynkowy jest proporcjonalny do okresu:
- pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca tego roku albo
- zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca tego roku.
Omówiona metoda ustalania urlopu w wymiarze proporcjonalnym znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy pracownik w dniu 1 stycznia danego roku był nieobecny w pracy z powodów wskazanych w art. 1552 § 1 K.p., m.in. z uwagi na urlop bezpłatny. W takim przypadku pracownik w dniu 1 stycznia danego roku nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego (w tym do urlopu dodatkowego) za dany rok. Prawo to uzyskuje dopiero po powrocie do pracy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia pozostałego do końca roku. Dotyczy to również dodatkowego urlopu dla pracownika o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Prawo do niego wynika z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ustawa ta reguluje warunki nabycia prawa do pierwszego urlopu dodatkowego oraz ogólnie jego wymiar, nie odnosi się natomiast do kwestii proporcjonalnego ustalenia wymiaru urlopu w niektórych sytuacjach. W tym zakresie należy więc stosować przytoczone przepisy K.p.
Przykład
Pracownik o ponad 10-letnim stażu pracy, uprawniony do dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności, zatrudniony na pełny etat i na czas nieokreślony, korzystał z urlopu bezpłatnego udzielonego od 1 stycznia do 30 kwietnia 2018 r. W tej sytuacji za 2018 r. pracownik będzie miał prawo do 18 dni urlopu podstawowego, tj. 26 dni ×nbsp;8/12 = 17,33, po zaokrągleniu 18 dni i 7 dni urlopu dodatkowego, tj. 10 dni × 8/12 = 6,66, po zaokrągleniu 7 dni. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|