Urlopy wypoczynkowe w praktyce - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018
Wymiar urlopu wypoczynkowego
W dniu 2 czerwca 2018 r. uległa rozwiązaniu umowa o pracę zawarta z pełnoetatowym pracownikiem. Była to sobota, która zgodnie z grafikiem dla pracownika stanowiła dzień wolny od pracy. Czy pracownikowi do dnia rozwiązania stosunku pracy przysługiwał urlop kolejny w wymiarze 5/12 z 20 dni, czy 6/12 z 20 dni?
Pracownikowi przysługiwał urlop za 6 miesięcy pracy w 2018 r., pomimo nieprzepracowania w pełni czerwca br. Niepełny miesiąc pracy zaokrągla się bowiem w górę do pełnego miesiąca.
W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, przysługuje mu:
- u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed jego ustaniem pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
- u kolejnego pracodawcy - urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu:
- pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca tego roku,
- zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca tego roku kalendarzowego (art. 1551 § 1 K.p.).
Ustalając urlop w wymiarze proporcjonalnym należy stosować m.in. zasadę, że niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.
W omawianej sytuacji pracownik zakończył pracę w drugim dniu czerwca br., który to dzień był dla niego dniem wolnym od pracy. Nie wpływa to jednak negatywnie na wymiar jego urlopu, bowiem w miesiącu tym pozostawał w zatrudnieniu. Zatem ten niepełny miesiąc pracy należało zaokrąglić w górę do pełnego miesiąca i ustalić za niego urlop.
Przykład
Pracownik był zatrudniony na pełny etat od 1 stycznia 2018 r. Umowa uległa rozwiązaniu 2 czerwca 2018 r. Do dnia rozwiązania umowy pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze, zatem należało wypłacić mu ekwiwalent pieniężny. Ze względu na staż miał prawo do 20 dni urlopu. Za okres zatrudnienia w 2018 r. przysługiwał mu urlop w wymiarze 10 dni, tj. 20 dni × 6/12 = 10 dni. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|